Współpraca gospodarcza, energetyka wiatrowa i gospodarka odpadami - to tematy duńsko-polskiego forum energetycznego.
Sławomir Sikorski - właściciel jednej ze szczecińskich firm - przyznaje, że współpraca z Danią umożliwia rozwój naszego regionu.
- Możemy korzystać z ich doświadczeń. Jeżeli coś wynika z tej współpracy, to zazwyczaj przy obsłudze urządzeń. Potrzeba do tego jednak ludzi, którzy powinni pochodzić stąd - powiedział Sikorski.
Zdaniem Arkadiusza Świecha z firmy Finomar, polsko-duński szczyt nie przyniesie żadnych konkretnych rozwiązań gospodarczych. - Wątpię, żeby jakieś umowy były podpisane. Ten szczyt to tylko pewien bilans życzeń i marzeń - stwierdził Świecha.
Forum zostało zorganizowane w związku z wizytą duńskiej pary książęcej w Szczecinie. Książę Danii Fryderyk i jego żona księżna Maria Elżbieta przyjechali w środę do Szczecina. Duńska para książęca przyjechała do Polski dwa dni temu na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Celem wizyty jest ożywienie i pogłębienie współpracy gospodarczej między Polską i Danią.
Duński książę Fryderyk i jego żona księżna Maria Elżbieta środową wizytę w Szczecinie rozpoczęli od spotkania z prezydentem Piotrem Krzystkiem. Księżna Danii odwiedziła małych pacjentów szpitala przy Unii Lubelskiej, polski oddział firmy KK Electronics oraz wystawę na Zamku Książąt Pomorskich. Podczas pobytu w Szczecinie para książęca spotkała się także z żołnierzami z Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego
Jeszcze w środę para książęca spotka się między 16 i 17 z załogą duńskiej jednostki marynarki wojennej "Niels Juhl", która cumuje u stóp Wałów Chrobrego.
Duńskie firmy w naszym województwie pod względem wartości inwestycji wyprzedziły nawet niemieckie. Duńskie firmy to m.in. koncern Dansk Supermarked, który w biurowcach przy ul. 1 maja umieścił swoją księgowość. Spółka jest właścicielem m.in. sklepów Netto. Duże centrum logistyczne tej sieci znajduje się w Motańcu pod Szczecinem. W sumie firma w obu miejscach zatrudnia prawie 400 osób. W planach ma zatrudnienie kolejnych 100.
Do duńskiego Calsberga należy też szczeciński Browar Bosman. Zaś w Mierzynie w gminie Dobra firma DGS, dawniej Oticon produkuje sprzęt medyczny (głównie aparaty słuchowe) i zatrudnia 1350 osób.
- Szczecin to dobre miejsce dla duńskiego biznesu - mówi Sebastian Świątek, kierownik do spraw logistyki KK Electronics. - Z Danii do Szczecina jest najbliżej. Szczecin jest pierwszą większą miejscowością w Polsce.
KK-Electronics to również duńska firma, specjalizująca się w produkcji systemów sterowania morskich elektrowni wiatrowych. Zatrudnia 350 osób.
W regionie z duńskich firm jest też LM Wind Power, produkujący turbiny wiatrowe. W Goleniowskim Parku Przemysłowym znajduje się centrum dystrybucji SmartGuy - internetowego sklepu z odzieżą. Stąd rozsyłane są paczki dla klientów z całej Europy Środkowej. Jest też firma Coloplast - producent sprzętu medycznego.
Sławomir Sikorski - właściciel jednej ze szczecińskich firm - przyznaje, że współpraca z Danią umożliwia rozwój naszego regionu.
Zdaniem Arkadiusza Świecha z firmy Finomar, polsko-duński szczyt nie przyniesie żadnych konkretnych rozwiązań gospodarczych.