Chrześcijanie zachodni obchodzą 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego. Katolicy rzymscy przejdą ulicami miast w Orszakach Trzech Króli. Dzień ten w swojej symbolice nawiązuje do pokłonu mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do narodzonego Jezusa z darami.
Imiona mędrców pojawiły się w VIII wieku. Kacper, Melchior i Baltazar to jednak imiona przypadkowe, nie potwierdzone żadnym faktem historycznym. Pierwsze litery imion mędrców wypisujemy na drzwiach kredą poświęconą w kościele. Ten skrót jednak można też interpretować inaczej.
- Kiedy widzimy litery CMB to z języka łacińskiego tłumaczymy Christus Mansionem Benedicat, co oznacza Niech Chrystus błogosławi temu domowi. Obie te formy (także KMB - przyp. red) pisane są dobre i są znakiem na naszych drzwiach, że mieszkają tu chrześcijanie, którzy wyznają Jezusa Chrystusa - podkreśla s. Gracjana.
Dla katolików to dzień, w którym mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. O 9 w szczecińskiej katedrze abp Andrzej Dzięga będzie przewodniczył mszy św. za mieszkających w Szczecinie obcokrajowców i ich rodziny. O 12 ulicami Szczecina przejdzie VIII Szczeciński Orszak Trzech Króli. Pochód przejdzie z Placu Armii Krajowej i będzie zmierzać Al. Papieża Jana Pawła II na Plac Lotników.
Wcześniej w południe na Placu Armii Krajowej odmówiony zostanie Anioł Pański, po nim przed magistrat przyjdą Trzej Mędrcy. Kacper, Melchior i Baltazar niosąc dary do betlejemskiej szopy, poprowadzą cały orszak. Po drodze jego uczestnicy obejrzą sceny z jasełek. Wszyscy chętni otrzymają też korony i śpiewniki kolęd. Na Placu Lotników Trzej Królowie złożą dary nowo narodzonemu Jezusowi, w zbudowanej tam stajence. Później trwać będzie rodzinne kolędowanie.
W naszym regionie orszaki przejdą także ulicami m.in. Polic, Goleniowa, Stargardu, Gryfina czy Drawska Pomorskiego. Szczeciński orszak będziemy relacjonowali w Wiadomościach Radia Szczecin, powiemy o nim też w programie "Świat Jest Piękny", po godzinie 12.
6 stycznia wypada również Wigilia Bożego Narodzenia u chrześcijan wschodnich. Świętują prawosławni i grekokatolicy.