Reforma edukacji przebiegnie spokojnie - prognozują eksperci audycji "Radio Szczecin na Wieczór".
Uczniowie, którzy wybrali inne klasy niż oddziały dwujęzyczne czy sportowe, mają czas na złożenie dokumentów do wtorku 19 czerwca. To ostatni rok, gdzie wszystko - jak mówią nauczyciele i uczniowie - idzie "po staremu".
- Pierwszy rok reformy - bardzo trudny - 2017, jest już za nami. Reforma do szkół ponadgimnazjalnych wejdzie 1 września 2019 roku i już się przygotowujemy - uspokaja Jerzy Sołtysiak, zachodniopomorski wicekurator oświaty. - Podjęto już szereg działań, których celem jest przygotowanie szkół ponadgimnazjalnych do realizacji wszystkich zadań związanych z reformą edukacji. Na szczeblu Ministerstwa Edukacji Narodowej już następują pewne przygotowania m.in. planuje się, że od tego roku szkolnego będzie uruchomiona w ministerstwie stosowna linia. Na pewno będziemy współpracować z zainteresowanymi podmiotami, czyli jednostkami samorządu terytorialnego, związkami zawodowymi i rodzicami - powiedział Sołtysiak.
- Nie mamy obaw w związku z 2019 rokiem - dodała Anna Kowalczyk, dyrektor Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 (w którego skład wchodzi gimnazjum i liceum). - Mam pełną kadrę, ponieważ nauczyciele, którzy pracowali w gimnazjum i liceum mają szerokie kompetencje do tego, żeby uczyć zarówno w trzyletnim, jak i czteroletnim liceum. Szczecin poradzi sobie z tym podwójnym rocznikiem.
Przedstawiciele Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Szczecinie "z uwagi na inne zobowiązania, nie wzięli udziału w dzisiejszej audycji".
1 września 2019 roku pojawią się w pierwszych klasach liceów, techników i szkół branżowych I stopnia nie tylko absolwenci gimnazjów, ale też uczniowie, którzy ukończą ósmą klasę szkół podstawowych po wprowadzonej reformie.