Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. pixabay.com / StockSnap (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / StockSnap (CC0 domena publiczna)
Lekarze są sceptyczni, Ministerstwo Zdrowia, NFZ i ZUS - przekonują, że wszystko jest gotowe. Temat e-zwolnień lekarskich podzielił gości audycji "Radio Szczecin na Wieczór".
Od 1 grudnia wszystkie L4 lekarze będą wystawiać przez internet. Z danych ZUS-u wynika, że województwo zachodniopomorskie jest liderem w wystawianiu takich zwolnień, tylko w ostatnim tygodniu w Szczecinie, w formie elektronicznej, wystawiono 70 procent zaświadczeń o niezdolności do pracy.

Statystyki w Szczecinie są tak dobre, tylko dzięki dobrej woli lekarzy, jak komentowała dr Magdalena Wiśniewska, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. - Musimy pamiętać, że sporą część populacji lekarskiej, aktywnej zawodowo, stanowią ludzie w wieku powyżej 65, a nawet 70 roku życia. Tym osobom jest dużo trudniej opanować jakiekolwiek nowe aplikacje czy nowe systemy komputerowe. Mimo iż nam wydaje się, że to bardzo proste, bo takie jest, to jednak osobom, które nie mają styczności z komputerami już takie proste się absolutnie nie wydaje - powiedziała Wiśniewska.

Dr Marek Twardowski, Prezes Lubuskiego Związku Lekarzy Pracodawców POZ Porozumienie Zielonogórskie dodał, że takie zmiany powinny być wprowadzanie stopniowo, a nie "na już". - Trzeba to zrobić fakultatywnie, w porozumieniu ze środowiskiem lekarskim, w sposób spokojny, w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy, a może nawet paru lat - powiedział Twardowski.

Lekarze mieli czas na oswojenie się z tym systemem od 2016 roku - odpowiadał Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Województwa Zachodniopomorskiego.

- W styczniu, mówię teraz o danych krajowych, zwolnień elektronicznych było niemal 10 procent. Teraz przekroczyliśmy barierę 50 procent, to są dane za zeszły tydzień. Ewidentnie widać więc, że lekarze zaczęli wystawiać zwolnienia w formie elektronicznej, mimo że ten obowiązek będzie faktycznie obowiązywał od 1 grudnia, czyli jeszcze kilka tygodni zostało - zapewniał Jagielski.

Ministerstwo Zdrowia przekazało zachodniopomorskiemu oddziałowi Narodowego Funduszu Zdrowia 1 mln 800 tysięcy złotych na przystosowanie się lekarzy do nowych wymogów. Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej pieniądze będą mogli wydać na zakup sprzętu, oprogramowania i szkolenia dla asystentów medycznych.
- Musimy pamiętać, że sporą część populacji lekarskiej aktywnej zawodowo stanowią ludzie w wieku powyżej 65, a nawet 70 roku życia. Tym osobom jest dużo trudniej opanować jakiekolwiek nowe aplikacje czy nowe systemy komputerowe - powiedziała Wiśniewska.
- Trzeba to zrobić fakultatywnie, w porozumieniu ze środowiskiem lekarskim, w sposób spokojny, w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy, a może nawet paru lat - powiedział Twardowski.
Teraz przekroczyliśmy barierę 50 procent, to są dane za zeszły tydzień. Ewidentnie widać więc, że lekarze zaczęli wystawiać zwolnienia w formie elektronicznej, mimo że ten obowiązek będzie faktycznie obowiązywał od 1 grudnia - zapewniał Jagielski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty