Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Polska Żegluga Morska. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Polska Żegluga Morska. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
8 milionów złotych łapówek przyjęli członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działającej w dziale spedycji Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie.
W zamian za korzyści majątkowe podejrzani zawyżali faktury za realizowane usługi dla PŻM. Akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom trafił już do szczecińskiego sądu - informuje Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

- Oskarżeni udzielali i przyjmowali korzyści majątkowe. M.in. w latach 2007-2014 dopuścili się przestępstw menadżerskich na szkodę państwowego przedsiębiorstwa Polskiej Żeglugi Morskiej z siedzibą w Szczecinie i podmiotów od niej zależnych - mówi prokurator.

Ewa Bialik tłumaczy, na czym polegał mechanizm przestępczy grupy działającej w PŻM.

- Z ustalonymi podwykonawcami zleceń zawyżone zostały usługi spedycyjne i faktury za ich zrealizowanie. W zamian za wybór ustalonych podmiotów, jako wykonawców tych zleceń, zawyżona wartość była przekazywana pracownikom ówczesnego działu spedycji przedsiębiorstwa Polskiej Żeglugi Morskiej - tłumaczy prokurator Ewa Bialik.

Grupę zorganizował szef działu spedycji Janusz M. Dział zajmował się dostawami sprzętu na kilkadziesiąt statków PŻM znajdujących się na morzu. Janusz M. i jego pracownicy zawyżali faktury firmom spedycyjnym za dostawy na jednostki.

Grupa PŻM straciła kilkadziesiąt milionów złotych - mówi Paweł Brzezicki, komisarz Polskiej Żeglugi Morskiej.

- To jest kilkadziesiąt milionów złotych. Ile dokładnie, nie powiem. Sądzę, że te 20 mln zł to jest taka suma wyjściowa. Ale to jest to, co się udało znaleźć. Natomiast to, co było w rzeczywistości, to prawdopodobnie było dwa razy tyle - mówi Brzezicki.

W toku śledztwa zabezpieczono podejrzanym mienie na poczet przyszłych kar. Są to mieszkania, samochody, jachty i numizmaty. Ponadto śledczy zabezpieczyli u podejrzanych kolekcję obrazów Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego i Tadeusza Makowskiego. Wartość zajętego mienia to 3,5 miliona złotych.
Akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom trafił już do szczecińskiego sądu - informuje Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.
Prokurator Ewa Bialik tłumaczy na czym polegał mechanizm przestępczy grupy działającej w PŻM.
Relacja Tomasza Duklanowskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty