13 etiud filmowych pod tytułem "Świat zgładzony w Katyniu" przygotował szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Będą one prezentowane w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą Zbrodni Katyńskiej.
Przygotowano filmy o Ludwiku Berskim, Józefie Kominku, Antonim Gmereku, Mieczysławie Kwileckim, Gracjanie Łapczyńskim, Stanisławie Sikorze, Ignacym Stankiewiczu, Leonie Tombaku, Władysławie Wierzbickim, Piotrze Woropay-Hordziejewiczu, Włodzimierzu Mękarskim, Kazimierzu Woźnym i Julianie Grunerze.
Wśród 13 ofiar byli lekarze, funkcjonariusze Policji Państwowej, żołnierze, nauczyciele, synowie, bracia, mężowie i ojcowie.
Brutalnie odebrano im życie wiosną 1940 r. Zostali zamordowani przez funkcjonariuszy NKWD w ramach Zbrodni Katyńskiej. Rodziny zamordowanych po zakończeniu II wojny światowej zamieszkały w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.
- Najbardziej znaną nam w Szczecinie rodziną jest rodzina Juliana Grunera, króry przebywał w Charkowie, a zginął w Starobielsku - mówi Jolanta Turlińska-Kępys, prezes Stowarzyszenia Katyń.
Etiudy powstały, aby przypomnieć konkretne osoby, które miały rodziny, pasje i plany na przyszłość. To wszystko odebrano im strzałem w tył głowy.
Dodaj komentarz 2 komentarze
To tego IPN-u jeszcze nie zlikwidowali ?
To tylko potwierdza wieczną słuszność funkcjonowania tego instytutu. Naród polski po dziś dzień musi walczyć z potomkami morderców, których wychowanie z domu rodzinnego nie pozwala na normalne funkcjonowanie w wolnej Polsce. Wyłącznie dzięki takim akcjom nasza Ojczyzna nie zapomni o swoich bestialsko zabijanych obywatelach.