Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
W Kołobrzegu trwają warsztaty meteorologiczne dla żeglarzy. Ponad 20 osób uczy się przewidywać pogodę i zachodzące w niej zmiany.
Wiatry lokalne, wyże stacjonarne, emisja czynna i bierna energii - to jedne wielu zagadnień, jakie poruszane są podczas dwudniowych warsztatów meteorologicznych.

- Żeglujący po akwenach powinien mieć umiejętność odczytywania zmian zachodzących w pogodzie - mówi kapitan żeglugi wielkiej, Adam Kantorysiński. - Jeżeli mam podstawowe przyrządy: termometr, barometr, higrometr. To jest wszystko. Tylko obserwować. Obserwować nie, ile wynosi ciśnienie, tylko jak ono się zmienia. Na przykład rośnie czy maleje. To samo z wilgotnością, temperaturą. I umieć skojarzyć te trzy elementy, patrzeć co się dzieje na niebie, będziemy wiedzieć na pewno nie wszystko, ale dużo.

- Pogoda zawsze może zaskoczyć - podkreśla Wioletta Nowaczyk, uczestniczka warsztatów. - Myślę, że każdy żeglarz powinien przewidywać pogodę, żeby nie być zaskoczonym. Oczywiście pogoda, natura różne płata figle, ale lepiej być przygotowanym niż nie. Przewidywanie pogody - myślę, że to przychodzi wraz z doświadczeniem, chęć szerzenia wiedzy, tego co się dzieje dookoła nas i tego od czego jesteśmy zależni, na co mamy wpływ.

Podczas dzisiejszych warsztatów żeglarze szlifować będą umiejętności z zakresu astronawigacji. Organizatorem wydarzenia jest Jacht Klubu Joseph Conrad.
- Żeglujący po akwenach powinien mieć umiejętność odczytywania zmian zachodzących w pogodzie - mówi kapitan Żeglugi Wielkiej, Adam Kantorysiński.
- Pogoda zawsze może zaskoczyć - podkreśla Wioletta Nowaczyk, uczestniczka warsztatów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty