Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
1 grudnia weszła w życie ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej. Leczenie pacjenta ma koordynować lekarz POZ. Jego zadaniem będzie współpraca z innymi specjalistami oraz z pielęgniarką i położną.
Ustawa wprowadza motywacyjny system finansowania podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz rodzinny otrzyma budżet, który powinien wykorzystać na badania diagnostyczne i profilaktyczne pacjentów.

Koordynowana podstawowa opieka zdrowotna ma obowiązywać w całym kraju od 2020 roku, ale jej wprowadzenie będzie poprzedzone pilotażem. Oznacza to, że w pierwszym okresie reforma będzie wdrażana przez te podmioty, które wyrażą na to zgodę.

Wiceminister zdrowia Zbigniew Król podkreślił, że pilotaż jest testowaniem zaplanowanych zmian. - Celem pilotażu jest określenie, czy ten system poszerzenia świadczeń oraz przydzielenia budżetu powierzonego sprawdzi się - wyjaśnia.

Sylwia Wądrzyk-Bularz, rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia poinformowała, że pilotaże ruszą w przyszłym roku. - Planujemy, że opiekę koordynowaną w POZ w ramach pilotażu będzie realizować minimum 45 placówek podstawowej opieki zdrowotnej - mówi Wądrzyk-Bularz.

Wiceminister zdrowia zaznacza, że dziś dla pacjentów nic się nie zmienia. - Od 1 grudnia nic się nie zmienia. Pacjenci przychodzą do swoich lekarzy, których wybrali lub przychodni, do których się zarejestrowali - zapewnia Zbigniew Król.

Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej uzupełnia wprowadzoną 1 października sieć szpitali.
Relacja Barbary Góry/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty