Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
O północy z czwartku na piątek mija termin zgłaszania kandydatur na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Do tej pory do Kancelarii Sejmu trafiły nazwiska 11 osób. Podpisy zbierane są zarówno przez samych sędziów, jak i organizacje społeczne. Ustawa przewiduje bowiem, że kandydatów mogą wybierać grupy 25 sędziów oraz grupy dwóch tysięcy obywateli.
Choć stowarzyszenia sędziowskie od tygodnia apelowały i namawiały sędziów, by nie kandydowali do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, to wygląda na to, że apele nie przyniosły skutku. Jak informuje wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, kandydatów na nowych członków KRS nie brakuje. - W liczbie dużo wyższej niż wolnych miejsc, czyli będzie spośród kogo wybierać. Jestem optymistą - dodaje.

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wprowadza wybór 15 członków KRS - sędziów na wspólną czteroletnią kadencję, ale wybieraną nie jak dotychczas przez środowiska sędziowskie, a przez Sejm, co budzi ogromny sprzeciw wśród części prawników. - To jest sytuacja niespotykana do tej pory, gdzie ustawa zwykła zmienia Konstytucję - mówi rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Waldemar Żurek.

Tymczasem wiceminister Łukasz Piebiak pyta: - Dlaczego są takie oczekiwania na dokonanie zmian w wymiarze sprawiedliwości i dlaczego ci, którzy dokonują tych zmian, cieszą się tak wysokim poparciem społecznym?

Zmiany w KRS najpewniej zostaną dokonane już w lutym. Wtedy też zostanie wybrany nowy szef Krajowej Rady Sądownictwa. Do tego czasu funkcję przewodniczącego sprawuje pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.
Relacja Kseni Maćczak/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty