Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Pięciu odnalezionych i zidentyfikowanych westerplatczyków może spocząć na historycznym półwyspie 1 września 2022 roku. Taką wstępną datę pogrzebu polskich żołnierzy broniących 81 lat temu Westerplatte przed niemieckim atakiem podają resort kultury oraz władze Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej doktor Karol Nawrocki powiedział, że prace nad godnym miejscem spoczynku żołnierzy już się rozpoczęły.

- Według wszystkich planów i zinformatyzowanego procesu inwestycyjnego, wszystko wskazuje na to, że 1 września 2022 roku powstanie cmentarz Obrońców Westerplatte w nowej formule. Rozpoczął się już konkurs na projekt tego cmentarza, jest też sąd konkursowy, złożony z wielu autorytetów w dziedzinie architektury i sztuki, więc myślimy, że będzie to 1 września 2022 roku. Ta data musi oczywiście zostać skalibrowana z identyfikacjami konkretnych żołnierzy z Westerplatte - wyjaśniał doktor Karol Nawrocki.

Wicepremier i minister kultury profesor Piotr Gliński podkreślał, że obowiązkiem każdej wspólnoty jest dbanie o pamięć i o godny pochówek zasłużonych. Polityk przypomniał, że przez wiele lat Westerplatte było miejscem zaniedbanym, a pięć lat temu dzięki powołaniu Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 ruszyły prace archeologiczne.

- Było to pięć sezonów prac archeologicznych. W zeszłym roku udało nam się odkryć szczątki 9 najprawdopodobniej obrońców Westerplatte, o których do końca nie wiedzieliśmy, choć naukowcy, badacze domyślali się, że można gdzieś na tym nieuporządkowanym terenie Westerplatte, tych bohaterów odnaleźć - powiedział Piotr Gliński.

Za identyfikacje poległych westerplatczyków odpowiadał zespół doktora habilitowanego Andrzeja Ossowskiego z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Jak zaznaczył, odnalezieni i zidentyfikowani polscy żołnierze zostali zabici przez Niemców, ale o ich zapomnieniu zdecydował system komunistyczny.

- Westerplatte jest szczególne, było gigantycznym mitem stworzonym przez system komunistyczny, system totalitarny, który jak widzimy na przykładzie naszych żołnierzy, nie dbał o nich, nie dbał o ich pamięć. Dbał tylko i wyłącznie o aspekt polityczny. To widać tu ewidentnie, gdzie szczątki naszych bohaterów spoczywały w bezimiennych dołach, pohańbione, niepochowane - mówił dr hab. Andrzej Ossowski.

Podczas porannej uroczystości na Westerplatte noty identyfikacyjne odebrały rodziny kaprala Bronisława Peruckiego, kaprala Jana Gębury, starszego strzelca Władysława Okraszewskiego, legionisty Józefa Kity oraz plutonowego Adolfa Petzelta.

Na razie nie udało się zidentyfikować szczątków należących do czterech innych odnalezionych osób, najprawdopodobniej polskich żołnierzy.

Polacy, broniąc przez tydzień placówki na Westerplatte, stracili co najmniej 15 żołnierzy. Około 30 zostało rannych. Po stronie niemieckiej liczbę zabitych szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty