Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Błażej Grabka
Fot. Błażej Grabka
Fot. Błażej Grabka
Fot. Błażej Grabka
Fot. Błażej Grabka
Fot. Błażej Grabka
Naukowcy ze Szczecina zidentyfikowali pięciu żołnierzy odnalezionych na Westerplatte w ubiegłym roku. To efekt prac prowadzonych przez PUM, prokuraturę IPN oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dzięki pracy antropologów i genetyków pod kierownictwem dr. hab. Andrzeja Ossowskiego udało się porównać profile genetyczne żołnierzy i członków ich rodzin.
- Od początku podejrzewaliśmy, że to Westerplatczycy, którzy polegli podczas niemieckiego ataku, który rozpoczął się pierwszego września 1939 roku - mówi Ossowski. - Udało się potwierdzić, że są to rzeczywiście żołnierze, którzy polegli w 1939 roku podczas walk na Westerplatte. A do tego udało się zidentyfikować aż pięciu z nich.

Archeolodzy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odnaleźli 9 szkieletów zakopanych w parku na terenie Westerplatte.

- Najtrudniejsze było jednak znalezienie krewnych, aby pobrać materiał genetyczny do badań - mówi Tomasz Jankowski z prokuratury IPN w Gdańsku. - Muzeum II Wojny Światowej zajmowało się przede wszystkim pracami archeologicznymi. Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej zajmował się przede wszystkim szczątkami ludzkimi. Wykonywaliśmy oględziny miejsca zdarzenia i miejsca ujawnienia tych zwłok. To my się zajmowaliśmy poszukiwaniem członków rodzin poległych żołnierzy z Westerplatte i przekazywaliśmy nadal dalej ten materiał biologiczny do badań, do zespołu genetyków sądowych.

Identyfikacja pozwoli teraz na godny pochówek odnalezionych żołnierzy. Spoczną na Westerplatte, gdzie ma powstać nowy oddział Muzeum II Wojny Światowej.

Zidentyfikowani żołnierze to: plut. Adolf Petzelt, kpr. Bronisław Perucki, kpr. Jan Gębura, leg. Józef Kita, st. strz. Władysław Okrasa.
- Od początku podejrzewaliśmy, że to Westerplatczycy, którzy polegli podczas niemieckiego ataku, który rozpoczął się pierwszego września 39 roku - mówi Ossowski.
- Najtrudniejsze było jednak znalezienie krewnych, aby pobrać materiał genetyczny do badań - mówi Tomasz Jankowski z prokuratury IPN w Gdańsku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty