Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
  Autopromocja  
Zobacz

Transakcja ma obejmować m.in. wyrzutnie M142. Fot. en.wikipedia.org/U.S. Army photo
Transakcja ma obejmować m.in. wyrzutnie M142. Fot. en.wikipedia.org/U.S. Army photo
Wyrzutnie rakietowe HIMARS. Fot. Tomasz Jasyk POLIGONOWE WIEŚCI
Wyrzutnie rakietowe HIMARS. Fot. Tomasz Jasyk POLIGONOWE WIEŚCI
Rząd Stanów Zjednoczonych formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce artyleryjskich wyrzutni rakietowych HIMARS.
System ten stanie się głównym elementem realizowanego przez MON programu Homar. Wartość transakcji Amerykanie oszacowali na 655 milionów dolarów.

Amerykański Departament Stanu przesłał do Kongresu oficjalną notę o zamiarze sprzedaży Polsce produkowanych przez koncern Lockheed Martin systemów HIMARS. Transakcja ma obejmować wyrzutnie M142, pojazdy do ich transportu, pociski rakietowe i systemy naprowadzania. W skład pakietu wchodzą także komputery, pociski testowe, sprzęt telekomunikacyjny, części zamienne, szkolenia oraz wsparcie logistyczne. Choć Amerykanie oszacowali wartość transakcji na 655 milionów dolarów, to cena uzbrojenia będzie przedmiotem dalszych negocjacji i może okazać się niższa od wskazanej kwoty.

Uzasadniając decyzję o zgodzie na sprzedaż uzbrojenia, Departament Stanu podkreślił, że transakcja przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, która jest ważnym sojusznikiem w ramach NATO. Według Amerykanów, systemy HIMARS przyczynią się do modernizacji polskiej armii i zwiększą zdolności do współpracy z siłami USA.

Zgodnie z amerykańskim prawem Kongres musi zostać poinformowany z wyprzedzeniem o zamiarze eksportu uzbrojenia znaczącej wartości. W przypadku państw członkowskich NATO okres ten wynosi 15 dni. Jeśli Kongres w tym czasie nie wyrazi sprzeciwu, to transakcja może być realizowana. W przypadku Polski sprzeciw jest mało prawdopodobny.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).
Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty