Polska oficjalnie przejęła przewodnictwo nad negocjacjami klimatycznymi podczas szczytu COP24. W niedzielę w Katowicach rozpoczęła się 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.
W niedzielne południe odbyła się pierwsza plenarna sesja konferencji klimatycznej. Na początku posiedzenia wiceminister środowiska Michał Kurtyka objął funkcję przewodniczącego szczytu COP24 w Katowicach. Prezydencję w imieniu Fidżi przekazał mu prezydent COP23 Frank Bainimarama.
- Ogłaszam, że pana Michała Kurtykę wybrano na funkcję prezydenta 24. sesji konferencji stron. Gratuluję ministrowi Kurtyce i życzę mu samych sukcesów w prowadzeniu prac podczas konferencji - mówił Bainimarama.
Negocjatorzy będą pracowali nad mapą drogową, która umożliwi realizację porozumienia paryskiego z 2015 roku. - Przed nami ta praca i mamy cały świat, z którym, jako polska prezydencja, będziemy od dzisiaj współpracować przez najbliższe dwa tygodnie - mówił prezydent konferencji Michał Kurtyka.
COP24 to nazwa nieformalna 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Głównym celem tego szczytu ONZ jest przygotowanie wytycznych wdrażania porozumienia paryskiego z 2015 roku.
Na konferencji klimatycznej w Paryżu w 2015 roku, prawie 200 krajów, przyjęło pierwsze w historii powszechne, prawnie wiążące światowe porozumienie w dziedzinie klimatu. Państwa te zobowiązały się, że dołożą wszelkich starań, by utrzymać światowe ocieplenie na poziomie znacząco niższym niż 2 stopnie Celsjusza.