Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
O godzinie 7.00 w Polsce rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybiorą 52 europosłów.
Żeby wrzucić kartę do urny, wystarczy udać się do lokalu wyborczego i mieć ważny dowód tożsamości. Wyborca otrzymuje jedną kartę i może postawić tylko jeden znak "X" przy nazwisku kandydata - mówi Rafał Miszczuk, pełnomocnik prezydenta Szczecina ds. wyborów.

- Karta do głosowania jest formatu A4 z naciętym prawym górnym rogiem dla osób niewidomych i użycia nakładki Braille'a. Na karcie znajdziemy w Szczecinie sześć komitetów. Instrukcja do głosowania znajduje się w każdym lokalu wyborczym. Żeby głos był ważny, to w kratce muszą być dwie przecinające się linie w obrębie kratki. Nie ma znaczenia pod jakim kątem się przecinają - tłumaczy Miszczuk.

W Szczecinie znajduje się 206 lokali wyborczych. Rafał Miszczuk przypomina, jak można odnaleźć swój.

- Przed Urzędem Miasta są obwieszczenia wyborcze z lokalami wyborczymi oraz ulicami, które są do nich przyporządkowane. Taka informacja jest też na naszej stronie internetowej szczecin.pl/wybory - mówi pełnomocnik prezydenta Szczecina ds. wyborów.

Jeżeli kogoś nie ma w spisie wyborców, sprawę komisja powinna wyjaśnić od razu - dodaje pełnomocnik ds. wyborów w Szczecinie.

- Komisja wyborcza ma specjalne numery telefonów, na które dzwoni w dniu wyborów do urzędu. W dziele ewidencji jest specjalny dyżur, gdzie na bieżąco jest wyjaśniane, czy doszło do omyłkowego niewpisania takiej osoby, bądź taka osoba nie ma prawa do głosowania - mówi Miszczuk.

Głosowanie do Europarlamentu potrwa od godziny 7 do 21.

JAK GŁOSOWAĆ?
Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości. Ten pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuszczenie go do głosowania. Jeśli ktoś będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

Po raz pierwszy możliwa jest też weryfikacja tożsamości dzięki rządowej aplikacji mObywatel, dostępnej na smartfonach i wydawanej przez ministerstwo cyfryzacji.

Po sprawdzeniu tożsamości wyborcy, przedstawiciel obwodowej komisji wyborczej przekaże kartę do głosowanie - mówi Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego.

- W tych wyborach wszystkie listy zmieszczą się na jednym arkuszu, nie będzie on bardzo duży, bo liczba listy zarejestrowanych w poszczególnych okręgach wynosi od 6 do 9, więc karta będzie stosunkowo niewielka - wyjaśnia Krzysztof Lorentz.

Kart nie wolno nikomu udostępniać, ani wynosić poza lokal wyborczy. Aby oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania. Głos będzie nieważny, jeśli wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.
Wyborca otrzymuje jedną kartę i może postawić tylko jeden znak "X" przy nazwisku kandydata - mówi Rafał Miszczuk, pełnomocnik prezydenta Szczecina ds. wyborów.
W Szczecinie znajduje się 206 lokali wyborczych. Rafał Miszczuk przypomina, jak można odnaleźć swój.
Jeżeli kogoś nie ma w spisie wyborców, sprawę komisja powinna wyjaśnić od razu - dodaje pełnomocnik ds. wyborów w Szczecinie Rafał Miszczuk.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty