Gala Obywatelska, czyli uroczyste spotkanie osób zaangażowanych społecznie i działających w wolontariacie, odbyła się w środę wieczorem w szczecińskim Teatrze Lalek "Pleciuga". To była jej szósta edycja.
Podczas spotkania zaprezentowano trzy projekty realizowane w Szczecinie: "Dzień Wcześniaka", "Społeczny Ogród Kultury" oraz działania Fundacja Kultury i Sportu "Prawobrzeże". Zaprezentowano też laureatów ogólnopolskiego konkursu "Barwy Wolontariatu", który pokazuje sylwetki wyróżniających się wolontariuszy.
Wśród nich jest Anna Piasecka-Szymankiewicz, nauczycielka z Liceum nr 7. Jej zdaniem, każdemu potrzebny jest wolontariat, np. młodzieży z problemami. - Okazało się, że w ten sposób znaleźli dla siebie przestrzeń, że czują się spełnieni oraz że ktoś ich potrzebuje. Okazało się to znakomitym narzędziem wychowawczym, a w niektórych przypadkach nawet terapeutycznym - mówiła Piasecka-Szymankiewicz.
Kolejnym wyróżnionym jest Przemysław Landowski, który w Gimnazjum nr 34 założył klasę z wolontariatem. - Działania wolontariackie od zawsze były mi bliskie. Pewnego razu pomyślałem sobie, że fajnie byłoby stworzyć taką klasę. W tym roku mamy taki projekt, który polega na odwiedzaniu szkół podstawowych i opowiadaniu o wolontariacie - wyjaśniał. - Moi uczniowie uczą się organizacji czasu pracy, współpracy, a także odpowiedzialności.
Goście gali przynieśli do "Pleciugi" książki, które zostaną przekazane na rzecz Fundacji Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej "Prawobrzeże". Galę Obywatelską zorganizowało Biuro ds. Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta w Szczecinie.