"Profilaktyka 40+" to nowy jednorazowy pakiet badań. Od lipca, 40-latkowie będą mogli sprawdzić stan swojego zdrowia.
Zawsze do programów podchodzimy z nadzieję, bo chodzi o profilaktykę - powiedziała prof. Beata Bugajska, gerontolog, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych w szczecińskim urzędzie miasta. - Tak naprawdę, profilaktyka w każdym okresie życia jest niezmiernie ważna. Nie tylko w aspekcie życia, ale w każdym aspekcie. Patrzę na to jako gerontolog, z perspektywy takiego pomyślnego starzenia się, gdzie badanie stanu zdrowia, aktywność, zdrowy styl życia jest jednym z elementów tego pomyślnego starzenia się.
Ten program to nic nadzwyczajnego, a poza tym uważam, że jest źle przygotowany - powiedziała dr n.med. Wiesława Fabian, prezes zachodniopomorskiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
- Ten program jest skierowany w dużej mierze do laboratoriów, gdzie jest zakres badań wcale nie duży m.in. cieśnienie, pomiar pulsu. W tym programie nie ma absolutnie elementu podsumowującego, czyli analizy wyników i zaleceń z tego płynących - tłumaczyła Fabian.
Z programu, który ruszy w lipcu będzie można skorzystać do końca roku.
Program "Profilaktyka 40+" składa się z pakietów badań przeznaczonych osobno dla kobiet i mężczyzn, oraz pakietu wspólnego. Ten "bon zdrowotny" przewiduje wykonanie od 6 do 12 badań diagnostycznych, które powinny dać obraz zdrowia pacjenta i ewentualnych zagrożeń.
Gerontologia - to nauka o procesach starzenia się, czyli połączenie biologii, medycyny, kulturoznawstwa czy psychologii. Geriatria to nauka o chorobach podeszłego wieku.
- Zawsze do programów podchodzimy z nadzieję, bo chodzi o profilaktykę - powiedziała prof. Beata Bugajska, gerontolog, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych w szczecińskim urzędzie miasta.