Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin/Archiwum]
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin/Archiwum]
Po raz pierwszy dane osobowe esesmanów z obozu zagłady są powszechnie dostępne. Instytut Pamięci Narodowe w Krakowie upublicznił listę nazwisk załogi niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.
W bazie - oprócz nazwisk esesmanów - znajdują się ich dane personalne, m.in. daty urodzenia czy przybycia na teren obozu. Są także fotografie niektórych funkcjonariuszy. Lista zawiera ponad osiem tysięcy nazwisk.

- To jest jeden z głosów pokazujących to, że te wszystkie fałszywe określenia mówiące o polskich obozach koncentracyjnych nie mają zupełnie, poza geograficznym odniesieniem, racji bytu. Najcenniejsze w tym jest to, że tu nie ma żadnych komentarzy. To są same fakty. To jest najważniejsze. Ta prawda najskuteczniej nas broni - mówi Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Tuż przed ewakuacją obozu KL Auschwitz jego załoga liczyła blisko 4,5 tysiąca esesmanów. W sumie w ciągu istnienia obozu służyło w nim ponad osiem tysięcy funkcjonariuszy SS. W przypadku Auschwitz osądzonych zostało około 12 procent z nich.

Podstawą do przygotowania listy był wykaz załogi KL Auschwitz opracowany przez profesora Aleksandra Lasika, historyka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
- To jest jeden z głosów pokazujących to, że te wszystkie fałszywe określenia mówiące o polskich obozach koncentracyjnych nie mają zupełnie, poza geograficznym odniesieniem, racji bytu - mówi Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Relacja Pawła Pawlicy/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty