Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. Dariusz Michalski
Fot. Dariusz Michalski
Była więźniarka KL Ravensbrück Stanisława Śledziejowska-Osiczko zostanie w czwartek pochowana w Jarosławiu.
Do niemieckiego obozu koncentracyjnego trafiła za pracę w konspiracji w wieku 16 lat. W obozie była poddana eksperymentom pseudomedycznym - przeszła tam pięć operacji.

W czwartek o godzinie 16 na Starym Cmentarzu w Jarosławiu odbędzie się pogrzeb Stanisławy Śledziejowskiej-Osiczko. Msza żałobna rozpocznie się o godzinie 14.30 w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Jedna z byłych więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück, zmarła 22 maja w wieku 92 lat.

Koordynatorka projektu "O tym nie można zapomnieć - spotkania z osobami, które przeszły piekło obozów koncentracyjnych i deportacji" Anna Klimowicz z Biura Edukacji Narodowej IPN przypomina, że Stanisława Śledziejowska-Osiczko za działalność konspiracyjną została skazana na karę śmierci i przewieziona do KL Ravensbrück w 1941 roku. W obozie była poddawana pseudonaukowym eksperymentom medycznym. Przeszła pięć takich operacji. - Była osobą, która potrafiła odnaleźć się w okrutnej rzeczywistości, dlatego cudem ocalała - mówi Anna Klimowicz.

- Podczas corocznych uroczystości rocznicy wyzwolenia obozu Stanisława Śledziejowska-Osiczko chętnie spotykała się z młodzieżą, dla której była wyjątkową postacią - wspomina Anna Klimowicz. Jak dodaje, opowiadała im nie tylko o okrucieństwie w KL Ravensbrück, ale również o więzi więźniarek i ich dobroci. Stanisława Śledziejowska-Osiczko była autorytetem dla uczniów, którzy byli zafascynowani jej historią, postawą i pogodą ducha - mówi Anna Klimowicz.

W latach 1939-1945 w obozie Ravensbrück Niemcy więzili ponad 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęło około 92 tysiące. Spośród 40. tysięcy Polek, obóz przeżyło 8 tysięcy. W latach 1942-1944 w KL Ravensbrück przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia pseudomedyczne na 86. kobietach, w tym 74. Polkach.
Relacja Witolda Banacha (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty