Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Grób generała Maczka na polskim cmentarzu wojskowym w Bredzie. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Breda/PawelTomaszK -
Grób generała Maczka na polskim cmentarzu wojskowym w Bredzie. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Breda/PawelTomaszK -
W Bredzie w Holandii rozpoczynają się kilkudniowe obchody 75. rocznicy wyzwolenia miasta przez 1. Polską Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka.
Wydarzenie uczczą ostatni żyjący "Maczkowcy", którzy odwiedzą groby poległych kolegów pochowanych na polskich cmentarzach. Oddadzą też hołd legendarnemu dowódcy, który zgodnie z ostatnią wolą spoczął wśród swoich żołnierzy. Wizytę organizuje po raz kolejny Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych na prośbę weteranów wojennych.

Jak powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, zdobycie Bredy po bitwie z Niemcami 29 października 1944 roku było jedną z najważniejszych operacji militarnych 1. Polskiej Dywizji Pancernej. - Wizyta w Bredzie ma o tym przypomnieć - dodał minister.

- Chcemy wraz z weteranami wojennymi przypomnieć Europie o naszym ogromnym wkładzie w jej wolność, w wyzwolenie Europy 75 lat temu - mówił Jan Józef Kasprzyk. - To kolejne miejsce w tym roku, w którym będziemy chcieli wspólnie z weteranami 1. Dywizji Pancernej zawołać: Europo, swoją wolność zawdzięczasz polskiemu żołnierzowi, Europo, nie możesz nigdy o tym zapomnieć - dodał.

Minister Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że generał Stanisław Maczek i jego żołnierze słynęli z tego, że nie przegrali żadnej bitwy.

- Świadczy to zarówno o geniuszu dowódcy generała Maczka, ale również o świetnym wyszkoleniu i ogromnym poświęceniu żołnierzy dywizji, którzy nieśli wolność Europie, idąc do Polski. Wyzwalali Europę mając świadomość, że przywracają ład, który został podeptany brutalną napaścią Niemiec Narodowo-socjalistycznych na Polskę w 1939 roku, a później w kolejnych miesiącach i latach na inne kraje Europy Zachodniej. Wierzyli, że wrócą do wolnej Polski. Tak się niestety nie stało - mówił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Do Bredy przyjechały także Polki wyzwolone w 1945 roku przez "Maczkowców" z obozu w Oberlangen, do którego trafiło ponad 1700 uczestniczek Powstania Warszawskiego.

Uroczystości zorganizowane przez lokalne władze są wyrazem wdzięczności mieszkańców Bredy za poświęcenie polskich żołnierzy. W sobotę delegacja odwiedzi Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy pod Bredą, a następnie złoży kwiaty przy tablicy poświęconej żołnierzom 1. Dywizji Pancernej.

Główne obchody 75. Rocznicy wyzwolenia Bredy odbędą się 29 października. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda oraz król Niderlandów Wilhelm-Aleksander.
Relacja Pauliny Kurek (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty