Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

źródło: https://twitter.com/JanKasprzyk.
źródło: https://twitter.com/JanKasprzyk.
Pamięć żołnierzy 1. Dywizji Pancernej, walczącej pod dowództwem generała Stanisława Maczka, uczczono na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan w Bredzie.
Wśród swoich żołnierzy spoczął na nim, zgodnie z ostatnią wolą, również generał Maczek. Od dwóch dni w Bredzie i okolicznych miejscowościach odbywają się obchody 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez "maczkowców".

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że polscy żołnierze stali, stoją i zawsze stać będą na straży wartości, które są fundamentem naszej cywilizacji. Podziękował także ostatnim żyjącym "maczkowcom" za wolną Europę i Polskę oraz za to, że w starciu dobra ze złem stali po stronie dobra, ryzykując życie.

Zwracając się do ostatnich żyjących żołnierzy generała Maczka minister powiedział: "Tu, na grobie waszego niezwyciężonego dowódcy, na grobach waszych kolegów, możemy wam ślubować, że będziemy zawsze wierni tym wartościom, za które przelewaliście krew. Zawsze będziemy stać po stronie dobra, tak jak wy. Będziemy wierni temu wszystkiemu, co stanowi od wieków fundament cywilizacji łacińskiej, cywilizacji chrześcijańskiej".

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin przypomniał, że polscy żołnierze spoczywają na 49 holenderskich cmentarzach. Jak powiedział dziennikarzom, Breda, obok Monte Cassino, jest tym miejscem walk polskich żołnierzy na Zachodzie, w którym najcieplej wspomina się i organizuje poświęcone im uroczystości. "Ta pamięć jest tutaj żywa, autentyczna i oddolna" - mówił Jarosław Sellin. Społeczeństwo w tej części Holandii wyjątkowo aktywnie uczestniczy w tych obchodach dorocznych. Trzy czwarte wieku za nami, kiedy to polscy żołnierze to piękne miasto w Brabancji wyzwalali" - mówił wiceminister.

W uroczystości na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan w Bredzie uczestniczył także ambasador Rzeczpospolitej w Holandii Marcin Czepelak, wiceprezes IPN-u Jan Baster, przedstawiciele holenderskich władz lokalnych, wojskowi i duchowni. Pamięć poległych uczczono oddaniem salwy honorowej i złożeniem kwiatów.

Pamiątkowym Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości uhonorowano kapitana Wacława Butowskiego walczącego z Niemcami na terenie Holandii i Niemiec. Odznaczenie przyznawane przez prezydenta honoruje osoby, które budowały i wzmacniały suwerenność, niepodległość i tożsamość Rzeczypospolitej po 1918 roku.

Wręczono także medale "Pro Bono Poloniae" za upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych i krzewieniu postaw patriotycznych w Polsce i za granicą oraz medale "Pro Patria" w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Ojczyzny.

W dniach 28-30 października wizytę w Holandii złoży para prezydencka. Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda i król Niderlandów Wilhelm-Alexander złożą kwiaty na grobie generała Stanisława Maczka na cmentarzu w Bredzie oraz pod pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy poległych w walce. Zaplanowano także uroczystą defiladę oraz okolicznościowe wystąpienia. Uroczystości odbędą się z udziałem polskich weteranów wojennych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty