Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Pogodny na tropie - konkurs, audiobook, odcinki
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Wejście do Doliny Pandższeru. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Pand%C5%BCszeru
Wejście do Doliny Pandższeru. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Pand%C5%BCszeru
Talibowie wysyłają swoich bojowników do Doliny Pandższiru w Afganistanie. To jedyny teren w kraju, który pozostaje poza ich kontrolą.
To właśnie tam zgromadziła się część dotychczasowej afgańskiej armii, która wraz z lokalnymi bojownikami pod wodzą Ahmada Massuda tworzy ruch oporu przeciwko nowej władzy.

Dolina Pandższiru to miejsce owiane legendą w Afganistanie. Położony na północ od Kabulu rejon otoczony jest górami i ani Armia Czerwona w latach 80. ubiegłego stulecia ani talibowie pod koniec XX wieku nie zdołali jej zdobyć.

To właśnie tam uciekła część dotychczasowej armii, która połączyła się z lokalnymi siłami dowodzonymi przez Ahmada Massuda, syna legendarnego komendanta polowego Ahmada Szacha Massuda. W skład ruchu oporu wchodzą też dotychczasowy wiceprezydent oraz minister obrony Afganistanu.

W ostatnich godzinach bojownicy z Pandższiru zdobyli trzy dystrykty w pobliskiej prowincji Baghlan. Ruch oporu nie ma na razie jednak na tyle sił, aby próbować skutecznie odbijać kolejne tereny. Talibowie wysłali do Pandższiru swoich bojowników, by odbić teren z rąk obecnej opozycji.

W samym Kabulu nadal nie działają banki, a ludzie nie mają gotówki. Rosną ceny żywności i innych artykułów. Burki czyli ubrania zakrywające kobiety od stóp do głów, które były nakazane za czasów poprzednich rządów talibów, kosztują teraz trzykrotnie więcej niż jeszcze kilka dni temu.

Tydzień temu talibowie zdobyli Kabul, a tym samym obalili prozachodni rząd w Afganistanie. Ofensywa islamistów była wyjątkowo szybka. Wszystkie miasta zdobyli oni w zaledwie dziewięć dni.

Podbój kraju spowodował, że kraje NATO, zaczęły w pośpiechu ewakuować swoich obywateli z Afganistanu oraz lokalnych współpracowników.

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie zanim jeszcze formalnie zakończyła się trwająca 20 lat misja NATO, której celem było wyszkolenie wojska i policji po wcześniejszym obaleniu talibów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty