Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Prof. Szewach Weiss. Fot. Renata Teresa Korek/Archiwum
Prof. Szewach Weiss. Fot. Renata Teresa Korek/Archiwum
W wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce, kawaler Orderu Orła Białego, przez lata przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem.
Podczas obchodów 6. Dnia Judaizmu w Polsce w 2003 roku, Szewach Weiss podkreślił, że najważniejszym celem dialogu judeo-chrześcijańskiego jest walka z antysemityzmem i nienawiścią.

- To było zawsze, nawet przed wojną. Podczas wojny też mieliśmy bardzo ciekawy dialog. Mówię o Polakach, którzy ratowali Żydów. Było tysiące Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Trzeba robić wszystko, żeby przyszłość była lepsza. Żeby więcej ludzie nie zabijali innych. Żeby było więcej tolerancji. Trzeba walczyć przeciwko antysemityzmowi, ksenofobii, rasizmowi, złu, nienawiści - mówił wtedy Szewach Weiss.

Szewach Weiss był postacią niezwykle zasłużoną dla Polski - powiedziała dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Magdalena Gawin.

Magdalena Gawin podkreślała zasługi Szewacha Weissa dla stosunków polsko-izraelskich. - Kochał i rozumiał Polskę. Na pewno była to osoba niezwykle zasłużona i życzliwa dla Polski, z dużymi osiągnięciami w relacjach międzynarodowych. Odchodzi to ostatnie pokolenie, które urodziło się w Polsce, które pamiętało Polskę, które traktowało Polskę jako swój drugi dom - mówiła Magdalena Gawin.

Były izraelski premier, a obecnie szef opozycji Jair Lapid napisał po śmierci Szewacha Weissa, że zmarły był człowiekiem, który kochał Izrael i kochał ludzi. Szef Partii Pracy do której należał były ambasador napisał z kolei, że Weiss był izraelskim patriotą i polskim rycerzem i że szukał pojednania w najtrudniejszych relacjach.

Izraelskie portale internetowe opublikowały w ostatnich godzinach szerokie wspomnienia o Szewachu Weissie. Media przypominają historię ocalenia jego i jego rodziny w czasie Holokaustu. Piszą też, iż rodzina, która uratowała Weissów otrzymała później tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Portal „The Times of Israel“ przypomina też, że Szewach Weiss jako polityk w Izraelu był świadkiem ważnych i tragicznych chwil w historii narodu. W 1995 roku stał na scenie razem z ówczesnym premierem Icchakiem Rabinem, krótko przed tym, jak Rabin został zastrzelony przez izraelskiego ekstremistę.

Szewach Weiss urodził się w 1935 roku w Borysławiu na terenie ówczesnej Polski. W trakcie swojej kariery politycznej był między innymi przewodniczącym Knesetu oraz ambasadorem Izraela w Polsce.

Pogrzeb Szewacha Weissa odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie. Zostanie pochowany na
Wzgórzu Herzla, w miejscu uznawanym za izraelski panteon zasłużonych. Pogrzeb rozpocznie się o 13.30, czasu polskiego.
Podczas obchodów 6. Dnia Judaizmu w Polsce w 2003 roku, Szewach Weiss podkreślił, że najważniejszym celem dialogu judeo-chrześcijańskiego jest walka z antysemityzmem i nienawiścią.
Magdalena Gawin podkreślała zasługi Szewacha Weissa dla stosunków polsko-izraelskich.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty