Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Podlaski Pion Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie dwa akty oskarżenia przeciwko 35 osobom w sprawach dotyczących organizowania nielegalnej migracji oraz legalizowania pobytu cudzoziemców na terytorium Polski wbrew przepisom ustawy.
W ramach bardzo skomplikowanych i wielowątkowych spraw służby przeprowadziły łącznie 25 realizacji, podczas których przeszukano kilkadziesiąt miejsc zamieszkania i użytkowanych przez podejrzanych, zatrzymano łącznie 65 osób.

Ustalono, że co najmniej 800 cudzoziemców, w tym m.in. z Pakistanu, Syrii, Algierii, Iraku, Egiptu, Libii, Iranu czy Indii, mogło przebywać w Polsce nielegalnie. Z ustaleń śledztwa wynika, że za uzyskanie karty pobytu cudzoziemcy płacili od tysiąca do 20 tysięcy złotych. Według funkcjonariuszy podejrzani mogli w ten sposób zarobić co najmniej 4 miliony złotych.

Równolegle działały dwie zorganizowane grupy przestępcze, których członkowie zajmowali się organizowaniem nielegalnej migracji i ułatwianiem lub umożliwianiem cudzoziemcom nielegalnego pobytu na terytorium Polski. Śledztwo było złożone z uwagi na liczbę osób zaangażowanych w nielegalny proceder, ma też wielowątkowy i skomplikowany charakter.

Materiał dowody został opisany przez prokuratora w dwóch aktach oskarżenia liczących łącznie 1000 stron. Zabezpieczono i poddano analizie prawie 900 tomów akt postępowań administracyjnych o udzielenie cudzoziemcom zezwolenia na pobyt czasowy i pracę oraz kilkaset wniosków o udzielenie cudzoziemcom zezwolenia na pracę typu A, składanych w urzędach wojewódzkich na terenie całego kraju.

W ostatnim czasie prokurator skierował 23 akty oskarżenia wraz z wnioskami o dobrowolne poddanie się karze przeciwko 30 osobom do Sądu Okręgowego w Warszawie, zatem łącznie oskarżonych zostało 65 osób. Wobec 12 podejrzanych, w tym wobec dwóch osób kierujących obydwiema grupami, sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci m.in. poręczeń majątkowych.

Na przestrzeni trwającego śledztwa zapadły już pierwsze prawomocne wyroki skazujące oskarżonych m.in. na 4 lata bezwzględnego pozbawienia wolności oraz kary finansowe liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Na poczet przyszłych kar prokurator zabezpieczył majątek należący do podejrzanych, w postaci głównie nieruchomości, samochodów i środków finansowych, którego wartość szacuje się na około 5,5 miliona złotych.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karami do 8 i 5 lat pozbawienia wolności.
Relacja Mariusza Pieśniewskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty