Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Amerykańska Agencja Kosmiczna poszukuje innowacyjnych metod, które w przyszłości mogłyby pomóc w pobraniu próbek wyszukanych przez znajdujący się od trzech lat na Marsie specjalny supernowoczesny łazik.
Naukowcy uważają, że próbki mogą pomóc im lepiej zrozumieć, czy życie kiedykolwiek istniało na Marsie.

Pierwotny projekt programu, będącego partnerstwem pomiędzy NASA a Europejską Agencją Kosmiczną, był złożony. Wszystko obejmowało wiele misji wystrzelonych z Ziemi na Marsa w celu zebrania próbek, a następnie przeprowadzenie pierwszego wystrzelenia rakiety z powierzchni innej planety w celu sprowadzenia próbek na Ziemię.

Kosmiczny pojazd, który wylądował na Marsie w lutym 2021 roku, zbierał okazy z krateru Jezero, gdzie na czerwonej planecie istniała niegdyś starożytna delta jeziora i rzeki. Pojawiły się jednak obawy, że program będzie zbyt skomplikowany ze względu na złożoność, koszty i opóźniony termin zwrotu próbek, co pierwotnie miało nastąpić do 2031 roku, ale zostało przesunięte nawet o 10 lat, po ocenach dokonanych przez niezależną komisję rewizyjną. Cięcia budżetowe, które dotknęły NASA, również zagroziły całej akcji. Z tego powodu NASA wkrótce ogłosi zaproszenia do przedstawicieli przemysłu w celu opracowania nowego planu, który łączy innowacje z wnioskami wyciągniętymi ze sprawdzonej technologii.

Agencja Kosmiczna stwierdziła, że w latach 30. XXI wieku uda się przeprowadzić misję polegającą na pobraniu próbek, charakteryzującą się mniejszą złożonością, kosztami i ryzykiem.
Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty