Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. © European Union 2020 - Source: EP
Fot. © European Union 2020 - Source: EP
Dozbrajanie Ukrainy, rosyjska ingerencja w działania Unii i dezinformacja oraz irański atak na Izrael są wśród głównych tematów pierwszego dnia unijnego szczytu w Brukseli.
Po 20:00 europejscy przywódcy zasiedli do kolacji. Dyskusję rozpoczęli od dyskusji na temat dozbrajania Ukrainy.

Prezydent Wołodymyr Zełenski od kilku dni wzywa Zachód do przekazania systemów obrony powietrznej. „Mam nadzieję, że wszyscy usłyszeli apel prezydenta Zełenskiego” - powiedziała premier Danii Mette Frederiksen.

Jak informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, w najnowszym projekcie wniosków na szczyt napisano o zobowiązaniu do pilnego dostarczenia Ukrainie systemów obrony powietrznej. Europejscy przywódcy zlecą ministrom obrony i spraw zagranicznych, którzy w poniedziałek spotykają się w Luksemburgu, przygotowanie konkretnej oferty.

Belgia, kierująca pracami Unii w tym półroczu, chce podczas kolacji rozmawiać o nasilającej się rosyjskiej ingerencji i dezinformacji. „Wszystkie europejskie kraje są dziś skonfrontowane z Rosją, która próbuje wpływać na wybory. To jest ostatni szczyt przed europejskimi wyborami, a w niektórych państwach są też wybory krajowe. Nie możemy być naiwni. Pytanie jest dziś takie - czy jesteśmy dobrze wyposażeni do walki w wojnie hybrydowej, której 10 lat temu nie było, a której skutki mogą być olbrzymie” - powiedział premier Belgii. Służby belgijskie, niemieckie i czeskie potwierdziły niedawno istnienie rosyjskich sieci wpływów, które korumpowały polityków, aby wpływać na kampanie wyborcze. Premier Belgii wraz z premier Czech wysłał w tej sprawie list do unijnych przywódców.

Kolejny temat rozmów podczas kolacji to irański atak na Izrael. Unia Europejska rozpoczęła prace nad sankcjami, które obejmą programy produkcji rakiet i dronów. Premier Belgii uważa, że także irańska Gwardia Rewolucyjna powinna zostać wpisana na listę sankcyjną. Nastroje tonował kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który uważa, że w sprawie sankcji na Iran „wiele już zrobiono”.

Wszyscy przywódcy wypowiadający się przed szczytem apelowali o wstrzemięźliwość, aby nie doprowadzić do spirali eskalacji i przemocy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty