Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
4,5 miliona uczniów z prawie 24 tysięcy placówek wraca do szkół. W poniedziałek zaczyna się nowy rok szkolny. W pierwszych klasach naukę rozpocznie 360 tysięcy uczniów. Nauczycieli czekają kolejne zmiany związane z reformą edukacji.
Po raz pierwszy w szkołach podstawowych pojawią się ósme klasy. Po raz pierwszy także ich uczniowie, na zakończenie szkoły, napiszą egzamin. - W grudniu tego roku wszystkie szkoły będą mogły przeprowadzić egzamin próbny - mówi Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Właściwy egzamin odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia 2019 roku. Wcześniej, bo w dniach 10-12 kwietnia, odbędzie się ostatni egzamin gimnazjalny.

Zdaniem Tomasza Ziewca, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 25 im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie, szkoły są przygotowane, by przeprowadzić egzamin ósmoklasisty. - Już wcześniej przeprowadzaliśmy bardzo podobne sprawdziany kompetencji dla uczniów klas szóstych. Mamy więc doświadczenie. Wszystkie szkoły w Polsce mają takie doświadczenie egzaminacyjne - ocenia Ziewiec.

Marcin Smolik wyjaśnia, że na egzaminie ósmoklasisty będzie więcej zadań otwartych niż na egzaminie gimnazjalnym. - Czyli takich, w których uczeń samodzielnie tworzy wypowiedź, albo w przypadku matematyki przedstawia cały tok rozwiązywania zadania, a nie tylko wybiera jedną z podanych odpowiedzi, po wcześniejszym obliczeniu w brudnopisie - tłumaczy dyrektor CKE.

Przez pierwsze trzy lata uczniowie napiszą egzamin z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego. Od 2022 roku dojdzie jeszcze jeden przedmiot do wyboru spośród: biologii, fizyki, geografii, chemii i historii.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska potwierdziła, że od stycznia 2019 roku o pięć procent wzrośnie wynagrodzenie nauczycieli. To druga tura 15-procentowej podwyżki, rozłożonej na trzy lata, zapowiadanej przez rząd.

Od nowego roku szkolnego będą też obowiązywać nowe zasady awansu zawodowego i oceniania pracy nauczycieli. Dla dyrektora Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie Tomasza Ziewca największym wyzwaniem będzie jakość pracy jego nauczycieli. Jak wyjaśnia, nauczyciel będzie cały czas musiał się rozwijać i nawet po uzyskaniu stopnia nauczyciela dyplomowanego będzie co trzy lata oceniany. Od tej oceny będą zależały zarobki nauczycieli dyplomowanych i dodatek 500 złotych dla tych, którzy wyróżniają się swoją pracą.

Koniec roku szkolnego zaplanowano na 21 czerwca 2019 roku.
Relacja Katarzyny Ingram/Informacyjna Agencja Radiowa
Marcin Smolik wyjaśnia, że na egzaminie ósmoklasisty będzie więcej zadań otwartych niż na egzaminie gimnazjalnym.
Dla dyrektora Szkoły Podstawowej nr 25 im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie Tomasza Ziewca największym wyzwaniem będzie jakość pracy jego nauczycieli.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty