Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. www.google.pl/maps
Fot. www.google.pl/maps
Afryka to zdecydowanie najzdrowszy kontynent, jeżeli chodzi o COVID-19 - mówił w "Magazynie Międzynarodowym" Radia Szczecin Jerzy Haszczyński, dziennikarz i publicysta, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej". W ten sposób komentował sytuację epidemiczną na Czarnym Lądzie.
W Afryce mieszka miliard 300 tysięcy ludzi, a przypadków zarażenia koronawirusem było ponad 100 tysięcy. Zmarło 3,5 tysiąca osób. Jak tłumaczył Haszczński, powodów takich niskich statystyk jest wiele.

- Niektóre są raczej na zasadzie przypuszczeń. Po pierwsze, że to młody kontynent. Po drugie, że jest bardzo gorąco. Po trzecie, że są przyzwyczajeni do różnych chorób i do tego, co jest kluczową sprawą, żeby reagować na epidemię. Mimo wszystko, podporządkowują się totalnym nakazom, a prawie cały kontynent był wyłączony na wiele tygodni. Totalny lockdown - stwierdził Haszczyński.

Gdyby sytuacja diametralnie się pogorszyła, kraje afrykańskie miałyby problem, by ratować mieszkańców.

- Światowa Organizacja Zdrowia ma taki raport, z którego wynika, że w czterdziestu paru afrykańskich krajach z tych 54, które dały dane, jest około dwóch tysięcy czynnych respiratorów w publicznej służbie zdrowia, czyli mniej niż w Monachium - powiedział Haszczyński.

WHO alarmuje jednak, że w przypadku Afryki możemy mówić o cichej epidemii, ponieważ wykonuje się za mało testów. Stąd statystyki mogą być zaniżone.

ONZ szacuje, że koronawirus w Afryce może zabić nawet 300 tysięcy osób.
Jak tłumaczył Haszczński, powodów takich niskich statystyk jest wiele.
Gdyby sytuacja diametralnie się pogorszyła, kraje afrykańskie miałyby problem, by ratować mieszkańców.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty