Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Przed godziną 7.00 zakończyło się podnoszenie 250-kilogramowej bomby lotniczej z czasów II Wojny Światowej na szczecińskiej Łasztowni.
Ewakuowani mieszkańcy wracają już do domów. Samo podejmowanie niewybuchu zajęło saperom kilka minut - mówi Łukasz Kolasa, rzecznik prasowy prezydenta Szczecina. - Saperzy o 6.07 dostali sygnał, że mogą podejmować bombę. Załadunek bomby zajął dosłownie kilka minut. Potem zabezpieczono bombę i kolumna około 6.30 wyruszyła, a 15-20 minut później była już poza granicami Szczecina.

Miasto podstawiło autokary dla ewakuowanych mieszkańców ze strefy zagrożonej.

- Wszystko przebiegło sprawnie. Około godziny 5 mieszkańcy zostali ewakuowani. Z tej możliwości skorzystało 46 mieszkańców, 13 skorzystało z miejskich autobusów. Jedna osoba sama doszła do Szczecińskiego Domu Sportu. Łącznie w SDS-ie czekało 14 osób. Reszta ewakuowała się we własnym zakresie w miejsca przez siebie wybrane. Niestety były też osoby, które odmówiły ewakuacji - dodaje Kolasa.

- To pierwsza ewakuacja. Miejmy nadzieję, że wszystko dobrze się skończy. Wydaje mi się, że tak należy. Nie wiadomo, co się będzie działo - mówiła jedna z ewakuowanych kobiet.

W operacji brało udział kilkuset funkcjonariuszy, żołnierzy i urzędników. - Było bardzo wiele zaangażowanych służb. Na pewno Policja, Straż Miejska, Żandarmeria Wojskowa. Przy zabezpieczaniu bomby brali też udział tzw. terytorialsi. To było widać w każdym zakątku miasta. W momencie, kiedy nadszedł sygnał, że należy "blokować" miasto i już nie przepuszczać mieszkańców, bo już jesteśmy blisko godziny "0", to faktycznie nie przepuszczali samochodów - mówi Kolasa.

Niewybuch zostanie zneutralizowany na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Według saperów promień rażenia ładunku to 1200 metrów. Straż miejska i policja patrolowała ulice, które były wyłączone z ruchu. Ewakuowani byli mieszkańcy ulic od Kłodnej, przez Nowy Rynek i Sienną, do Nabrzeża Wieleckiego.

W związku z działaniami saperów, zmianie uległa organizacja komunikacji miejskiej. Zawieszono kursowanie linii tramwajowych 6 i 8. Zamiast tego, pasażerów woziły zastępcze autobusy 803, 806 i 808.
Relacja Tomasza Duklanowskiego.
Ewakuowani mieszkańcy wracają już do domów. Samo podejmowanie niewybuchu zajęło saperom kilka minut - mówi Łukasz Kolasa, rzecznik prasowy prezydenta Szczecina.
Miasto podstawiło autokary dla ewakuowanych mieszkańców ze strefy zagrożonej.
W operacji brało udział kilkuset funkcjonariuszy, żołnierzy i urzędników.
Od godziny 5.00 rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców, których na czas podejmowania ładunku przewieziono do Szczecińskiego Domu Sportu. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Od godziny 5.00 rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców, których na czas podejmowania ładunku przewieziono do Szczecińskiego Domu Sportu. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Mat. Urząd Miasta Szczecin
Mat. Urząd Miasta Szczecin

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty