Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Kabul – stolica i największe miasto w Afganistanie. Fot. www.wikipedia.org / Sven Dirks, Wien
Kabul – stolica i największe miasto w Afganistanie. Fot. www.wikipedia.org / Sven Dirks, Wien
W wybuchu bomby, do którego doszło przy jednym z lokali wyborczych w południowym Afganistanie, rannych zostało co najmniej 15 osób.
Do ataku doszło niedługo po tym, jak lokal został otwarty.
Głosowanie w jednym z najbiedniejszych i najbardziej niebezpiecznych krajów świata prowadzone jest w cieniu zagrożenia zamachami oraz bojkotu ze strony talibów.

Miejscowemu wojsku i policji, które będą strzegły bezpieczeństwa wyborów, doradzają zagraniczni żołnierze, w tym około 200 Polaków, którzy stacjonują w Afganistanie.

Wybory w Afganistanie w znacznym stopniu różnią się od głosowania w wielu miejscach świata. Od czasu amerykańskiej interwencji przed 18 laty talibowie nigdy jeszcze nie kontrolowali tak dużych obszarów poza miastami. Niebezpieczeństwo ataków sprawia, że porządku w dniu wyborów ma pilnować 100 tysięcy policjantów i żołnierzy.

By dotrzeć do lokali wyborczych, wielu Afgańczyków będzie też musiało pokonać kilka, a nawet kilkanaście kilometrów. W górzystych i mało dostępnych regionach karty do głosowania trzeba było dostarczyć samochodami terenowymi lub za pomocą osłów.
Mimo potencjalnego zagrożenia do głosowania zapisało się niemal 10 milionów spośród 34 milionów Afgańczyków.

O fotel prezydencki walczy kilkunastu kandydatów, w tym faworyci - obecny prezydent Aszraf Ghani i szef wykonawczy państwa dr Abdullah. Wyniki pierwszej tury mają być znane za niecały miesiąc.

W ostatnich tygodniach Amerykanie prowadzili z talibami intensywne negocjacje w sprawie przyszłego rozejmu z władzami Afganistanu. Rozmowy jednak zostały zerwane przez prezydenta Donalda Trumpa po kolejnych zamachach w Kabulu, dokonanych przez rebeliantów.

Wojna domowa w Afganistanie trwa od 18 lat, odkąd rządzący tam przed laty talibowie zostali obaleni w wyniku amerykańskiej interwencji. Mimo wieloletniej obecności obcych wojsk, w tym wielotysięcznej misji NATO, nie udało się doprowadzić do zakończenia konfliktu. W ostatnich dziesięciu latach wojna kosztowała życie od 6-11 tysięcy cywilów rocznie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty