Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. twitter.com/GPW_WSExchange
Fot. twitter.com/GPW_WSExchange
Dalsza cyfryzacja, większa sprzedaż danych rynkowych czy wsparcie dla mniejszych spółek w raportowaniu ESG to niektóre z elementów nowej strategii rozwoju Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie na najbliższe pięć lat.
Prezes warszawskiej giełdy doktor Marek Dietl powiedział, że grupa będzie pomagać małym i średnim emitentom.

- Chcemy, żeby bycie spółką publiczną, było dużo łatwiejsze i łączyło się z wieloma korzyściami - czy to jeśli chodzi o ESG, a więc raportowanie naszego wpływu na środowisko naturalne, sprawy społeczne, ład korporacyjny czy w zakresie relacji z inwestorami - mówił prezes GPW.

- Dzisiaj, gdy firma idzie do banku, funduszu inwestycyjnego czy jest notowana na giełdzie, to musi się dobrze komunikować z inwestorami i raportować swój wpływ na otoczenie. Narzędzia informatyczne, które tworzymy, mają właśnie temu służyć i zautomatyzować ten proces - dodał Marek Dietl.

GPW zamierza zwiększyć dochody z usług dodatkowych - nowych technologii, aplikacji i danych. Marek Dietl wyjaśnił, że giełda już sprzedaje część swoich rozwiązań za granicą.

- Wszystkie nasze rozwiązania są oparte o najnowsze technologie i nie muszą być wstecznie kompatybilne ze starszymi rozwiązaniami. Stąd nasz system transakcyjny jest obecnie najszybszy na świecie. Nasze rozwiązania w zakresie analizy kosztów transakcyjnych korzystają z algorytmów, których nasza konkurencja nie ma. Widzimy, że to jest taki naturalny sposób naszej ekspansji na świat - powiedział szef GPW.

Nowe inicjatywy strategiczne, związane głównie z technologiami i danymi, mają odpowiadać w 2027 roku za 30 procent wyniku finansowego GPW, obecnie to około 16 procent. Dla porównania londyńska giełda z usług dodatkowych (dane, technologia) generuje 72 procent przychodów, amerykańska NYSE - 42 procent, natomiast niemiecka - 31 procent.

Członek zarządu GPW ds. finansów Adam Młodkowski wyjaśnił, że nowa strategia zakłada utrzymanie dotychczasowej polityki dywidendowej, co oznacza, że grupa będzie nadal regularnie wypłacać część zysku akcjonariuszom. Warszawska giełda sama jest spółką publiczną.

- Zakładamy, że będziemy wypłacać dywidendy w przedziale od 60 do 80 procent osiągniętego zysku netto - powiedział Adam Młodkowski.

Zgodnie z planem GPW w 2027 roku przychody całej grupy kapitałowej mają być wyższe o 157 milionów złotych w porównaniu do 2023 roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty