Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. pixabay.com / Victoria_Borodinova (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Victoria_Borodinova (CC0 domena publiczna)
Szef polskiego MSZ-tu Radosław Sikorski uważa, że unijne sankcje są bolesne dla Putina. Minister zwrócił uwagę, że Rosja straciła lukratywny rynek na swoją ropę i gaz.
"Teraz sprzedaje ropę do Indii za rupie, których nie może wymienić. Nie wiem, ile można kupić sobie towarów z Indii za tę ropę, ale na pewno nie tyle, ile można za euro"- powiedział minister Radosław Sikorski. Zaznaczył, że Chiny, owszem kupują część rosyjskiego gazu z którego zrezygnowały unijne kraje, w tym Polska, ale płacą mniej.

"Z wrodzonym pragmatyzmem, po gigantycznych dyskontach, sięgających powyżej 30% ceny. No więc Putin ma mniej pieniędzy na oliwienie swojej machiny wojennej. Gdyby sankcje były nieskuteczne, to by się tak głośno nie domagał ich zniesienia. A domaga się" - dodał szef polskiej dyplomacji.

Radosław Sikorski wziął udział w unijnej naradzie w Luksemburgu, podczas której zapadła ostateczna zgoda na 14. pakiet sankcji wobec Rosji. Jeden z jego kluczowych elementów to zakaz przeładunku rosyjskiego LNG w europejskich portach, skąd jest on wysyłany w świat. Chodzi przede wszystkim o porty w Belgii, Francji i Hiszpanii. Unia objęła też sankcjami ponad 20 statków z tak zwanej floty cieni. Transportują one rosyjską ropę powyżej limitu cenowego, co jest złamaniem wcześniej nałożonych restrykcji. W pakiecie jest również zakaz importu helu. Najnowsze sankcje utrudniają też Rosji dostęp do technologii.
Minister zwrócił uwagę, że Rosja straciła lukratywny rynek na swoją ropę i gaz.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty