Rząd zajmie się we wtorek projektem ustawy dotyczącym wdrażania rozwiązań e-zdrowia.
Po pierwsze, dzięki lepszej integracji danych będzie można rozszerzyć zakres podmiotów, które będą mogły wystawiać e-recepty w ramach programu bezpłatnych leków dla seniorów 75+. Po drugie, zostanie zwiększona funkcjonalność Internetowego Konta Pacjenta. Będzie można na przykład uzyskać informacje, które podmioty mają kontrakt z NFZ lub wziąć udział w ankietach na temat jakości udzielanych świadczeń.
Wiceminister Cieszyński dodał, że ustawa wprowadza też długo oczekiwane rozwiązania ułatwiające lekarzom wypisywanie elektronicznych recept.
- Powstanie specjalne narzędzie, które wesprze osobę, która wypisuje receptę w określaniu czy i w jakiej wysokości pacjentowi przysługuje refundacja - tłumaczy Cieszyński.
Obowiązek wystawiania elektronicznych recept przez wszystkich lekarzy ma wejść w życie w styczniu przyszłego roku. Według danych resortu zdrowia, do końca czerwca e-recepty wystawiło ponad 6 tysięcy lekarzy z ponad 1100 placówek medycznych. W sumie wystawiono blisko 2 miliony 400 tysięcy e-recept dla ponad 480 tysięcy pacjentów.