Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: https://pixabay.com/pl/4759482/tianya1223/(CC0 domena publiczna)
źródło: https://pixabay.com/pl/4759482/tianya1223/(CC0 domena publiczna)
Belgia nie dołączy do Wielkiej Brytanii i nie wykluczy całkowicie Huawei z tworzenia sieci 5G, choć rola chińskich koncernów będzie ograniczona. Poinformował o tym minister do spraw telekomunikacji Philippe de Backer.
To reakcja na decyzję rządu w Londynie. Ten początkowo dał zielone światło Huawei na dostarczenie technologii, jednak poinformował wczoraj o całkowitym zakazie, tłumacząc, że powodem są względy bezpieczeństwa i powiązania koncernu z rządem w Pekinie. Na europejskie kraje presję wywierają USA, informując, że sprzęt Huawei może być wykorzystywany do szpiegowania.

Belgijski minister odpowiedzialny za sprawy telekomunikacji i agendę cyfrową powiedział, że władze w Brukseli nie widzą powodów, by zaostrzać podejście w tej sprawie.

- Przeprowadzona analiza ryzyka wykazała, że jesteśmy bezpieczni - powiedział Philippe de Backer.

Belgia, której stolica jest siedzibą unijnych instytucji i kwatery głównej NATO, jest uzależniona od chińskiego sprzętu. Proximus, operator finansowany przez rząd, podpisał umowę z Huawei na wdrożenie sieci 4G.

W ubiegłym miesiącu Rada Bezpieczeństwa Narodowego zdecydowała jednak, że podczas budowy sieci 5G wprowadzone będą ograniczenia w korzystaniu ze sprzętu firm nazywanych "ryzykownych dostawcami". Nie sprecyzowano o jakie firmy chodzi, ale wiadomo, że dotyczyło to chińskich.

Całkowity zakaz korzystania ze sprzętu tych firm ma dotyczyć prac nad budową kluczowych elementów technologii 5G. W pozostałych pracach wdrożeniowych sprzęt ma być wykorzystywany w 35 procentach, ale z dala od tak zwanych "wrażliwych lokalizacji" takich jak bazy wojskowe.
Belgia nie dolaczy do Wielkiej Brytanii i nie wykluczy calkowicie Huawei z twor

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty