Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Awaria prądu w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Awaria prądu w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W przyszłym roku nie wzrosną ceny za prąd dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorców - zapewnia Ministerstwo Energii. Resort przedstawił w poniedziałek szczegóły projektu systemu rekompensat, które mają zapobiec wyższym rachunkom.
Zgodnie z przewidywaniami spółek energetycznych, w związku z sytuacją na rynku, ceny prądu powinny od stycznia wzrosnąć o ponad jedną piątą. Wyższe koszty dostawy energii mają jednak zostać pokryte nie przez odbiorców, ale przez budżet.

Jednym z głównych źródeł finansowania mają być wpływy ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. - Ustawa jest przygotowana i w stosownym czasie zostanie przekazana pod obrady Sejmu i Senatu - mówił na konferencji prasowej wiceminister energii, Tadeusz Skobel.

Rekompensaty za wyższe koszty dostaw energii otrzymają przedsiębiorstwa obrotu, a więc w praktyce dla prywatnych gospodarstw nic nie powinno się w przyszłym roku zmienić.

Małe i średnie firmy będą jednak musiały od kwietnia złożyć wniosek o rekompensatę. Wypłaty planowane są raz na kwartał. Rekompensaty otrzymają również między innymi domy pomocy społecznej, akademiki czy hospicja.

Projekt tych dopłat nosi oficjalną nazwę "o łagodzeniu skutków polityki klimatycznej". Minister energii Krzysztof Tchórzewski przekonywał bowiem, że na wzrost cen pośrednio wpływa między innymi konieczność stopniowego inwestowania w energię odnawialną i odchodzenie od paliw kopalnych.

Według szefa resortu energii, wyższe rachunki mogłyby "zniechęcić Polaków" do tej polityki, ale też do Komisji Europejskiej. - Nie chcielibyśmy, żeby w Polsce doszło do protestu przeciwko polityce klimatycznej. Chcemy, żeby było zaufanie do walki o czystość powietrza - mówił Krzysztof Tchórzewski.

Wypłacanie rekompensat, za wyższe ceny prądu, będzie kosztowało państwo około cztery miliardy złotych.

Projekt przewiduje wypłacanie rekompensat tylko za 2019 rok. W tym czasie sytuacja na rynku może się zmienić - wyjaśniał w poniedziałek Krzysztof Tchórzewski.
Relacja Karola Surówki [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty