Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Słownik jest dostępny za darmo w Internecie. Zawiera blisko 450 haseł. Każde z nich jest pokazane na filmiku. Fot. bosc.pzg.szczecin.pl
Słownik jest dostępny za darmo w Internecie. Zawiera blisko 450 haseł. Każde z nich jest pokazane na filmiku. Fot. bosc.pzg.szczecin.pl
Policjanci i głusi mają się dzięki niemu lepiej dogadywać. Powstał pierwszy multimedialny słownik języka migowego z zakresu działań służb i prawa.
Słownik jest dostępny za darmo w Internecie. Zawiera blisko 450 haseł. Każde z nich jest pokazane na filmiku.

- Słowa są dodatkowo podzielone tematycznie na działy m.in. alfabet, liczebniki, ruch drogowy, przemoc w rodzinie czy włamanie do mieszkania - mówi Elwira Rewcio, kierownik zachodniopomorskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych. - To pozwala łatwiej znaleźć słowo np. policjant przy wypadku drogowym jeśli wlepia mandat, to wystarczy, że ma przy sobie komórkę z internetem i może pokazać ten znak. Jak sam nie potrafi, to szybko znajdzie go w słowniku.

Baza słów powstała w ramach warsztatów z języka migowego. Ponad 80 policjantów uczyło się na nich podstaw kontaktu z głuchymi. Jak mówi Irena Kornicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, która brała udział w takim szkoleniu, słownik to dodatkowa pomoc.

- Rzeczy, których nauczyliśmy się na warsztatach musimy korygować i cały czas utrwalać, żeby ich nie zapomnieć. Może się okazać, że nie będziemy umieli pokazać danego słowa, które będzie nam potrzebne - tłumaczy Kornicz.

Słownik jest dostępny na stronie internetowej www.bosc.pzg.szczecin.pl. Każdy może z niego korzystać.

Słownik powstał w ramach projektu "Bezpieczni Obywatele Świata Ciszy" realizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie oraz Oddział Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych.

Według danych Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych, w regionie jest kilka tysięcy osób niesłyszących.
- Słowa są dodatkowo podzielone tematycznie na działy m.in. alfabet, liczebniki, ruch drogowy, przemoc w rodzinie czy włamanie do mieszkania - mówi Elwira Rewcio, kierownik zachodniopomorskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych.
Jak mówi Irena Kornicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, która brała udział w takim szkoleniu, słownik to dodatkowa pomoc.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty