Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Cmentarz komunalny na wyspie Uznam w Świnoujściu. Fot. iswinoujscie.pl
Cmentarz komunalny na wyspie Uznam w Świnoujściu. Fot. iswinoujscie.pl
Cmentarz komunalny na wyspie Uznam przy ul. Karsiborskiej w Świnoujściu założono w 1918 roku. Taką decyzję podjęto ze względu na przepełnienie starego cmentarza przy ul. Chopina.
Jego powierzchnia to około 19 ha. Kaplicę cmentarną, funkcjonującą do dziś zbudowano w 1919 roku, a budynek zarządu cmentarza powstał w 1925. Jego granice poszerzano wielokrotnie w okresie międzywojennym. Pierwsze polskie groby pojawiły się w 1947, ale dopiero 11 lat później zaczęto prowadzić ewidencję pochowanych.

Aleja Zasłużonych znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego. W przeszłości były tam chowane osoby z księgi „Zasłużonych dla Świnoujścia” i członkowie elity społeczno - politycznej. Na cmentarzu znajduje się także pomnik ofiar Katynia oraz symboliczna mogiła Sybiraków i żołnierzy Armii Krajowej.

Na wyspie Uznam jest pochowanych wiele wybitnych postaci. Wśród nich jest Powstaniec Warszawski - Tadeusz Tan, działacz polityczny - Lechosław Goździk oraz pionierzy miasta i jednocześnie artyści - małżeństwo Zofia i Stanisław Kuglinowie.

Dwa lata temu na cmentarzu powstało kolumbarium z 400 niszami na urny. Każda może pomieścić od trzech do czterech urn.

1 listopada wszystkie autobusy komunikacji miejskiej są darmowe. W trakcie Dni Wszystkich Świętych na przeprawach promowych będą kursować dodatkowe promy: 1 listopada na przeprawie „Warszów” (promy Bielik) do godz. 20, a na przeprawie „Centrum” (promy Karsibór) 2 listopada w godzinach 8-18.
Zdjęcia: iswinoujscie.pl, montaż: Piotr Rakowski [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty