Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
W kościele pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki odbył się ponowny pogrzeb Stanisława Nadratowskiego. To ofiara Grudnia 1970.
20-letni wówczas mężczyzna odmówił strzelania do protestujących stoczniowców w Szczecinie, a kilka dni później został znaleziony martwy na ulicy Kaszubskiej. Zginął od strzału w głowę.

Jak informuje IPN, Wojskowa Prokuratura Garnizonowa umorzyła śledztwo, uznając, że przyczyną zgonu było "nieostrożne obchodzenie się z bronią". Przez niemal 50 lat ciało Nadratowskiego leżało w zapomnianej mogile na Cmentarzu Centralnym. W sobotę jego ponowny pogrzeb został przeprowadzony z honorami - w kościele pojawił się sztandar, a przy trumnie stali żołnierze.

- Najbardziej poruszające jest to, że po 50 latach znowu uczestniczymy w jego pogrzebie. 50 lat ta rodzina musiała przeżywać traumę. - Zachował się jak prawdziwy Polak. I tak powinni się zachowywać wszyscy - mówili uczestnicy pogrzebu.

- Nasi rodzice stracili syna, a my brata. Kiedy doszło do tej tragedii, byłam najmłodsza z rodzeństwa. Niewiele wtedy z tego rozumiałam - mówiła siostra Nadratowskiego.

W zeszłym roku IPN przeprowadził ekshumację szczątków Stanisława Nadratowskiego, dzięki której możliwy był jego ponowny pochówek.
Relacja Jakuba Żelepienia
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Dodaj komentarz 7 komentarzy

Ponowne sianie nienawiści przez IPN, PiS i czerwone berety. Z całym szacunkiem dla zamordowanego i jego rodziny, nie dajcie się wmotać pisowską propagandę.
@Graf
Wpis żenua ... w obliczu wieczności.
@Graf ... Nie znasz tej historii więc zamilcz chociaż w dniu pogrzebu. Miej szacunek zarówno dla zmarłego jak i jego rodziny oraz pozostałych żałobników !!
"Sianie nienawiści"??? Odstaw TVN.
Znaczy co, wykopali go i sprawili mu nowy pogrzeb ? przecież to chore, tym bardziej ,że nie było i nie ma dowodów, że to było zabójstwo. Szukanie na siłę męczenników przez I nstytut P rzekłamania N arodowego
@ zgr-edo... Albo jesteś młody albo głupi ! W tamtych latach powoływano na siłę młodych ludzi do LWP aby "łamać im min. moralny kręgosłup". Komunistyczne metody nie tylko istniały w KC PZPR ale również w "podstawowych jednostkach partyjnych". Nawet przyjmując założenie że nie ma IPN bezpośrednich dowodów zabójstwa to istnieją jednak poszlaki...
Jeżeli liczysz że Komuna pozostawiła prawdziwe materiały dowodowe w sprawie szeregowego żołnierza to jesteś co najmniej naiwny ...
Przyjmując jednak wersję samobójstwa za prawdziwą to ten człowiek zasługuje na najwyższy szacunek ; odmówił rozkazu strzelania do bezbronnych ludzi , ojca, wujków, znajomych. Sprzeciwił się Komunizmowi w takiej lub innej formie podczas gdy pozostali jak te barany ... Strzelałeś kiedykolwiek do człowieka z broni palnej ?! Czy tylko strzelałeś w szkole z gumki od majtek do koleżeństwa z klasy ? Ogarnij się !
ale w sprawie śp. Andrzeja Leppera, w którego samobójczą śmierć wierzą tylko głupi, to nawet palcem nie kiwną!

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty