- Proszę przyjąć ten statut nowej uczelni. Realizować i rozwijać swoje obowiązki, pasje, w ramach uświetniania Politechniki Morskiej. Wszyscy dzisiaj jesteśmy przepełnieni dumą, ale i szczęściem, że udało się to doprowadzić do końca. Politechnika Morska jest niezwykłym wydarzeniem w Szczecinie - mówił Gróbarczyk.
Rektor Politechniki Morskiej profesor Wojciech Ślączka przypomniał, że już od lat Akademia Morska kształciła nie tylko oficerów na statki, ale też inżynierów.
- Zmiana Akademii Morskiej w Politechnikę Morską przyczyni się do większej rozpoznawalności naszej uczelni. Nie tylko szkolimy, kształcimy i robimy badania naukowe do eksploatacji statków, ale również pracujemy na rzecz gospodarki morskiej od części lądowej i tej offshore'owej. Już od lat jesteśmy politechniką. Mamy kierunki lądowe, mamy pięć wydziałów z czego trzy są praktycznie nastawionymi na kształcenie inżynierów na kierunki lądowe - mówił Ślączka.
W uroczystości wziął udział cały Senat uczelni, byli też parlamentarzyści różnych opcji politycznych, którzy razem w Sejmie głosowali nad zmianą nazwy uczelni na Politechnikę Morską w Szczecinie.