Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Rzeźba Ernsta Barlacha Matka Ziemia stanie ponownie na Cmentarzu Centralnym. Fot. www.sedina.pl
Rzeźba Ernsta Barlacha Matka Ziemia stanie ponownie na Cmentarzu Centralnym. Fot. www.sedina.pl
Rzeźba Ernsta Barlacha "Matka Ziemia" stanie ponownie na Cmentarzu Centralnym.
Rzeźba ta przetrwała wojnę i w 1960 roku została oddana Niemcom. W tym roku będzie ona zrekonstruowana. Zostanie odlana ze sztucznego kamienia i stanie przy głównej bramie cmentarza.

- Gdy Niemcy po długich zabiegach dostali zgodę na wywiezienie rzeźby do Niemieckiej Republiki Demokratycznej, monument Ernsta Barlacha "Matka Ziemia" leżał już na śmietniku - wspomina Maciej Słomiński prezes Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego w Szczecinie. - Szczęśliwie udało się odnaleźć rzeźbę i taka z uszkodzoną twarzą pojechała do Güstrow.

Rzeźba Matka Ziemia jest teraz rekonstruowana. - Jest teraz na etapie wykonania modelu glinianego i będzie wykonana jako odlew w sztucznym kamieniu na nowo modelowana przez rzeźbiarkę Panią Monikę Szpener.

Wraz z powrotem rzeźby "Matka Ziemia" Ernsta Barlacha w Szczecinie planowana jest wystawa jego dzieł. - W tym roku pozostał nam drugi etap wykonania tej rzeźby i ustawienia jej na Cmentarzu Centralnym w okolicach Bramy Głównej - tłumaczy Słomiński.

"Matka Ziemia" to rzeźba nagrobna jednej ze szczecińskich rodzin. Powstała w 1920 roku. Dziś oryginał można oglądać w miejscowości Güstrow w Meklemburgii.
Relacja Grzegorza Gibasa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty