Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. Kancelaria Premiera
Fot. Kancelaria Premiera
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że rząd chce, aby ceny prądu były niskie i stabilne. Podczas posiedzenia Sejmu, który zajmuje się projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, premier powiedział, że w przyszłym roku rząd zamierza utrzymać ceny energii na tegorocznym poziomie.
Mateusz Morawiecki powiedział, że w latach 2008 - 20212, czyli za rządów poprzedniej koalicji, ceny prądu dla gospodarstw domowych wzrosły o 50 procent. Dodał, że obecnie ceny prądu dla odbiorców indywidualnych należą do najniższych w Europie. - Chcemy je utrzymać - dodał szef rządu.

Premier powiedział, że rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, świadczą o odpowiedzialności rządu. To obniżenie akcyzy z 20 do 5 złotych za megawatogodzinę i obniżenie opłat przejściowych o 95 procent. Szef rządu dodał, że od tych opłat będzie naliczany niższy VAT. Podkreślił, że polskie ceny prądu dla odbiorców indywidualnych należą obecnie do najniższych w Europie.

Mateusz Morawiecki dodał, że rząd musi naprawiać obecnie błędy poprzedników, które, jego zdaniem, przejawiły się w rosnącej cenie uprawnień do emisji CO2. Jak powiedział premier, to te błędy doprowadziły do wzrostu cen prądu za rządów poprzedniej koalicji. Premier zarzucił PO, że podczas swoich rządów zrezygnowała z prawa weta wobec wprowadzenia unijnej polityki handlu przydziałami dwutlenkiem węgla. Mateusz Morawicki ocenił, że było ono „podstawowym atutem”, który można było wykorzystać podczas negocjacji w 2008 roku.

- Co powiedział premier Donald Tusk? Że on nie będzie wetował. Szanowni państwo, jak ktoś na początku negocjacji mówi, że odkłada do szuflady swoje główne atuty, swoją bardzo skuteczną broń, to jaką pozycję negocjacyjną ma w całym procesie, który później następuje? - podkreślił premier.

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, ale jej przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia. Senat ma zająć się nowelizacją o godzinie 17.00.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty