Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin/Archiwum]
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. Fot. Tomasz Chaciński [Radio Szczecin/Archiwum]
Złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i wspólna modlitwa rozpoczęły obchody 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Hołd pomordowanym oddali byli więźniowie, duchowieństwo oraz dyrekcja muzeum Auschwitz-Birkenau. Poranne uroczystości zgromadziły kilkudziesięciu byłych więźniów obozu. Jak mówią, rocznica wyzwolenia jest dla nich wyjątkowym dniem.

Byli więźniowie nie kryją wzruszenia i niechętnie mówią o wydarzeniach, jakich byli świadkami w obozie. - Ja byłam z młodszą siostrą, którą musiałam się opiekować. To była makabra. Jesteśmy szczęśliwi, że teraz możemy tutaj oddać hołd innym, którzy niestety nie przeżyli. To wszystko nadal tkwi w pamięci - opowiadali byli więźniowie obozu.

O 9:00 w Centrum Dialogu i Modlitwy rozpoczęła się msza święta, w której udział biorą byli więźniowie. Mszy przewodniczy biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej, ksiądz Piotr Greger. Ksiądz biskup powiedział, że dzisiejsza rocznica uświadamia nam, że prawdziwa wolność jest rzeczą bezcenną.

- Trzeba nam ukochać i docenić to co jest istotą wolności, ona nie jest niestety wartością nieutracalną. Człowiek paradoksalnie w imię poszukiwania pewnych modeli, które są raczej zafałszowaniem wolności może popaść w niewolę. Po to tutaj dzisiaj jesteśmy, oddając cześć tym, którzy tutaj utracili życie, ale jednocześnie chcemy podziękować Bogu i ludziom za to, że możemy dziś żyć w wolności - powiedział ksiądz Greger.

Główne uroczystości związane z rocznicą wyzwolenia obozu rozpoczną się o 12.30 w budynku Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, natomiast o 14.00 zgładzeni zostaną upamiętnieni przy Pomniku Ofiar. W uroczystościach weźmie udział premier Mateusz Morawiecki.
- Ja byłam z młodszą siostrą, którą musiałam się opiekować. To była makabra. Jesteśmy szczęśliwi, że teraz możemy tutaj oddać hołd innym, którzy niestety nie przeżyli. To wszystko nadal tkwi w pamięci - opowiadali byli więźniowie obozu.
- Trzeba nam ukochać i docenić to co jest istotą wolności, ona nie jest niestety wartością nieutracalną. Po to tutaj dzisiaj jesteśmy, oddając cześć tym, którzy tutaj utracili życie, ale jednocześnie chcemy podziękować Bogu i ludziom za to, że możemy dziś

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty