Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych, więcej osób w sklepach i miejscach kultu religijnego. Od poniedziałku rząd rozpocznie łagodzenie obostrzeń, wprowadzonych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. To pierwszy z czterech etapów powrotu do normalnego życia.
Zamknięte pozostaną place zabaw. Możliwe będą natomiast spacery w lasach i parkach dla zwiększenia komfortu psychicznego, jednak trzeba w nich zachować zasady bezpieczeństwa. Mówił o tym w czwartek między innymi minister zdrowia Łukasz Szumowski, apelując o rozsądne podejście do złagodzenia obostrzeń i zachowanie zasad izolacji.

- Mimo zniesienia zakazu wstępu do lasów należy pamiętać o zasadach ich odwiedzania w czasie epidemii - mówi rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. - Wybierajmy te lasy, które mamy najbliżej siebie. Nie jedźmy gdzieś i nie urządzajmy dużych wycieczek. Idźmy tam, gdzie mamy blisko.

W lasach nie przestają obowiązywać zalecenia dotyczące odległości między spacerowiczami. - Wybieramy się do lasu tylko z tymi osobami, z którymi mieszkamy, z którymi przebywamy na co dzień. Nie umawiamy się z grupą znajomych np. na grilla. Tego nie wolno robić. Kiedy widzimy jakieś osoby na ścieżce, staramy się utrzymać dystans. Jeśli widzimy, że jest więcej osób, rezygnujmy z tego miejsca i pójdźmy gdzie indziej. Lasy Państwowe to 7,5 mln hektarów, więc jest z czego wybierać i nie ma potrzeby się tłoczyć - podkreśla Malinowska.

Minister środowiska Michał Woś powiedział, że zamknięcie lasów i innych terenów zielonych rekomendowali epidemiolodzy. - Od początku nie byłem entuzjastą zamykania lasów. Zdecydowała rekomendacja epidemiologów, którzy jednoznacznie wskazywali, że ciepła pogoda i duże nagromadzenie ludzi w lesie, którzy trochę uciekli z miast, zamkniętych parków, spowodowała transmisję wirusa na przedmieścia miast - podkreślał Woś.

W lasach i parkach narodowych nie będzie obowiązku noszenia maseczki ochronnej. Decyzję podjęto z rekomendacji Ministra Środowiska. Zgodnie z nią dyrektorzy parków narodowych będą mogli sami zadecydować, którą część parku pozostawią zamkniętą. Nie będzie im jednak wolno zamknąć parku w całości. Ich pracownicy i straże będą informować odwiedzających o wszystkich wyłączeniach.

Ministerstwo Środowiska podkreśla, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i obowiązek utrzymania bezpiecznego odstępu. - Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma - powiedział minister Michał Woś.

Policja ma prawo ukarać osoby, które na terenie lasu nie będą przestrzegać odpowiednich przepisów.

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów zamknięta pozostaje mała infrastruktura leśna, czyli urządzenia do zabawy dla dzieci, wiaty i miejsca biwakowe. Ze względu na panującą suszę należy zachować szczególna ostrożność.

Tereny zielone zostały zamknięte 3 kwietnia, bo wielu mieszkańców miast nie stosowało się do apeli o pozostanie w domach i samoizolację i organizowało pikniki i wycieczki.

Od poniedziałku osoby powyżej 13. roku życia będą mogły przemieszczać się bez dorosłego. Będą musiały zachować dwumetrową odległość od innych oraz zasłaniać nos i usta. Do tej pory zakaz samodzielnego przemieszczania się dotyczył młodzieży do 18. roku życia.

Złagodzone przepisy dotyczą też handlu. Od poniedziałku więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez cztery. Z kolei w sklepach o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych na jedną osobę musi przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni.

W miejscach kultu religijnego liczba wiernych będzie zależała od powierzchni świątyni. Na jedną osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Rządzący zaznaczają, że w czasie pandemii obywatele muszą przestrzegać stałych zasad bezpieczeństwa. Chodzi o zachowanie dwumetrowej odległości od siebie i przestrzeganie zasad sanitarnych w przestrzeni publicznej, zakrywanie ust i nosa, kwarantanna i izolacja zarażonych i potencjalnie zarażonych oraz - o ile to możliwe - praca zdalna.
Relacja Pauliny Kurek (IAR).
- Mimo zniesienia zakazu wstępu do lasów należy pamiętać o zasadach ich odwiedzania w czasie epidemii - mówi rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska.
W lasach nie przestają obowiązywać zalecenia dotyczące odległości między spacerowiczami.
Minister środowiska Michał Woś powiedział, że zamknięcie lasów i innych terenów zielonych rekomendowali epidemiolodzy.
"Należy jednak pamiętać o zasadach odwiedzania w czasie epidemii" - przypomina rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Dodaj komentarz 5 komentarzy

Podstawa prawna? Bo na razie to tylko pan minister sobie mówił na konferencji. Żadne rozporządzenie się jeszcze nie pojawiło.
To samo chciałem napisać. Cały artykuł co będzie można a co nie a rozporządzenie pewnie będzie opublikowane dopiero koło 20-21. Okazało się że podstawą prawną w Polsce zostały konferencje premiera i FAQ na stronie ministerstwa zdrowia;)
"Oświadczam, że jestem w trakcie realizacji spraw niezbędnych do zaspakajania potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, zgodnie z rozporządzeniem Ministra zdrowia.

Jednocześnie na podstawie zasady ochrony życia prywatnego ( art.47 konstytucji RP ) odmawiam dalszych wyjaśnień dotyczących szczegółów sprawy jaką realizuję.
Jednocześnie przypominam, że konstytucja RP gwarantuje wolność poruszania się (art. 52 ) i zezwala na jego ograniczenie wyłącznie w stanach nadzwyczajnych ( art. 233 ). Taki stan na terytorium RP nie został wprowadzony.
Oświadczam, że jeżeli skierują państwo przeciwko mnie wniosek o ukaranie, złożę przeciwko uczestniczącym w interwencji doniesienie o popełnieniu przestępstwa z art. 231 - kodeksu karnego, tj. przekroczenia uprawnień na szkodę interesu prywatnego, zagrożonego pozbawienia wolności do lat 3.
Dodatkowo oświadczam, że jeżeli we wniosku o ukaranie ( do sądu bądź inspektora sanitarnego ) nie znajdzie się informacja o tym, że byłem w trakcie realizacji spraw niezbędnych do zaspakajania potrzeb życia codziennego, to dodatkowo złożę doniesienie o popełnieniu przestępstwa z art. 271 k.k. To jest wystawieniu dokumentu, który poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlegające karze pozbawienie wolności do lat 5-ciu."
Bazując na rozporządzeniu:
§ 17. 1. Do odwołania, w przypadku gdy przemieszczanie się następuje:
1) pieszo – jednocześnie mogą się poruszać osoby w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie, chyba że zachowanie
tej odległości nie jest możliwe ze względu na opiekę nad:
a) dzieckiem do ukończenia 13. roku życia,
b) osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się
samodzielnie;

Jak to się ma to zdania:
W lasach nie przestają obowiązywać zalecenia dotyczące odległości między spacerowiczami. - Wybieramy się do lasu tylko z tymi osobami, z którymi mieszkamy, z którymi przebywamy na co dzień.
Przecież zarówno z własną rodziną jak i z obcymi musimy zachować 2m odstępu. Przynajmniej dorośli i dzieci powyżej 13 roku życia.
Dziękujemy Krzywousty z pozwolenie wejścia do lasu i na plaże. Nie wiem w co mam pana całować ze szczęścia

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty