Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / JolEnka (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / JolEnka (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Na Ukrainie zanotowano ponad 400 nowych zakażeń koronawirusem. Od początku trwania epidemii wykryto ponad 20 tysięcy zakażeń.
W części obwodów i ukraińskich miast znoszone są niektóre ograniczenia związane z epidemią.

Ukraińskie służby medyczne w ciągu ostatniej doby wykonały ponad dziewięć tysięcy testów. Zdiagnozowano 476 nowych przypadków zakażenia. Jeszcze w czwartek dobowy bilans zakażeń wynosił 260, ale liczba testów była mniejsza. W ciągu ostatniej doby zmarło 15 osób, a od początku trwania epidemii - 579. Od niedzieli, w ramach osłabienia kwarantanny na Ukrainie, wznowić pracę mają hotele, ale bez usług restauracyjnych, a także m.in. naziemna miejska i podmiejska komunikacja, a od 25 maja - metro.

W Rosji do ponad 330 tysięcy wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby rosyjskie laboratoria przeprowadziły prawie 300 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Od początku pandemii przebadano prawie 8 i pół miliona osób. W ciągu ostatnich 24 godzin rosyjskie służby sanitarne zarejestrowały 9434 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. To o 540 więcej, niż dobę wcześniej. Wciąż największym ogniskiem pandemii jest Moskwa, gdzie w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 3190 chorych na COVID-19. Rosyjscy lekarze, w tym czasie stwierdzili 139 zgonów, osób zakażonych nowym patogenem. Od początku pandemii w Rosji zmarło w związku z COVID-19 3388 osób. W tym czasie wyzdrowiało około 108 tysięcy pacjentów rosyjskich szpitali zakaźnych.

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Brazylii przekroczyła w piątek 330 tysięcy. Tym samym Brazylia stała się, zaraz po Stanach Zjednoczonych, drugim krajem na świecie z największą liczbą zainfekowanych.

Według danych Uniwersytetu Johns'a Hopkins'a, liczba zakażonych w Brazylii przekroczyła liczbę zainfekowanych w Rosji, która do tej pory znajdowała się na drugim miejscu. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia Brazylii, tylko w ciągu ostatniej doby zarejestrowano ponad 20 tysięcy nowych zainfekowanych osób i ponad tysiąc zgonów. Z powodu ograniczonej liczby przeprowadzonych testów na obecność koronawirusa oficjalna liczba osób zarażonych i zgonów w Brazylii może być znacznie zaniżona. Od początku trwania pandemii w kraju odnotowano bowiem ponad 11 tysięcy zgonów z powodu ciężkiego, ostrego zespołu oddechowego. Nie wiadomo jednak, ile z nich spowodował nowy koronawirus, ponieważ nie wszyscy pacjenci byli poddani testom na jego obecność.

Na Białorusi liczba osób zakażonych koronawirusem przekroczyła 35 tysięcy. W ciągu ostatniej doby wykryto 940 nowych zakażeń patogenem. To o 9 zakażeń więcej niż dzień wcześniej.

Na Białorusi od początku epidemii zmarły 194 osoby zakażone koronawirusem. Wyzdrowiało i wypisano do domów ponad 13 i pół tysiąca pacjentów szpitali. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono 15 tysięcy testów na wykrycie patogenu - w sumie 434 tysiące testów.

Niezależne białoruskie media ponownie powróciły do kwestii prawdziwości oficjalnych danych na temat śmiertelności. Według jednego z lekarzy, w kwietniu tylko w Mińsku zmarło 117 osób zakażonych koronawirusem. Tymczasem z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że na dzień pierwszy maja w całym kraju były 93 ofiary COVID-19. Portal internetowy "TUT.by" pisze, że Ministerstwo Zdrowia różnice te tłumaczy tym, że początkowo do ogólnej liczby przypadków śmierci zaliczono również osoby z podejrzeniem zachorowania na koronawirusa. U części tych osób diagnoza miała nie być potwierdzona, a chorzy zmarli na inne choroby.
Relacja Pawła Buszko (IAR).
Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR).
Relacja Aleksandry Pluty (IAR).
Relacja Włodzimierza Paca (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty