Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Instytut Pamięci Narodowej udostępnił internetową Bazę Ofiar rzezi wołyńskiej. Znajduje się w niej ponad 17 tysięcy wpisów dotyczących ofiar, miejsc i okoliczności zbrodni.
Głównym celem projektu jest upamiętnienie ofiar zbrodni ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945, przez ukraińskich nacjonalistów. Chodzi o osoby, które w zdecydowanej większości nie mają godnego pochówku - Instytut chce ustalić personalia tych osób, a po części też zweryfikować liczbę osób zamordowanych.

Prezes IPN Jarosław Szarek mówił podczas prezentacji bazy, że jest to próba przywrócenia pamięci o osobach, które zostały zamordowane przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej.

Prezes Instytutu przypomniał, że na razie znamy tylko około 5 procent miejsc, w których doszło do zbrodni. Obecnie Instytut nie może poszukiwać zamordowanych Polaków, którzy spoczywają w nieznanych miejscach w bezimiennych mogiłach, "ale jesteśmy zobowiązani pamięć ofiarom i stąd ta inicjatywa" - podkreślał Jarosław Szarek.

Obecnie w bazie są wpisy dotyczące wyłącznie dawnego województwa wołyńskiego, ale jak wyjaśniał dyrektor lubelskiego oddziału IPN Marcin Krzysztofik będzie ona rozbudowywana. Integralną częścią projektu jest interaktywna mapa zbrodni, na której oznaczono miejsca śmierci powiązane z danymi ofiar i faktami opisanymi w bazie. Ważne jest też to, że w bazie znajdują się informacje na temat Ukraińców pomagających Polakom i za to zamordowanym, oraz o osobach innych narodowości, którzy zamieszkiwali tamte terytoria.

Jarosław Szarek podkreślał, że ta baza nie jest symbolicznym aktem oskarżenia. "Nie tworzymy tej bazy przeciwko komukolwiek, jesteśmy za dobrymi relacjami z Ukrainą, ale nie możemy zapomnieć i pominąć tych trudnych, bolesnym momentów naszej historii. Drogą do pojednania jest zawsze prawda". Prezes IPN dodał, że ta baza ma przede wszystkim służyć osobom, których rodziny doświadczyły tamtej tragedii.

Baza została uruchomiona na kilka dni przed przypadającym w sobotę, 11 lipca, Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Baza jest dostępna na prowadzonym przez IPN portalu zbrodniawolynska.pl.

11 i 12 lipca minie 77 lat od kulminacji zbrodni wołyńsko-galicyjskiej, w wyniku której w latach 40. ubiegłego wieku członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zamordowali na Wołyniu i we wschodniej Galicji, według szacunków IPN, około 100 tysięcy Polaków - mężczyzn, kobiet i dzieci.
Relacja Witolda Banacha [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty