Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Są postępy w sprawie szczepionki na koronawirusa, opracowywanej w Oksfordzie.
Brytyjskie media piszą, że wstępne testy na ludziach pokazały, iż uczestniczący w nich ochotnicy wykształcili nie jeden, a dwa mechanizmy obronne. "Jeśli to się potwierdzi, będzie to elektryzująca wiadomość" - mówi dziennikowi "Times" Daniel Davis, profesor immunologii z uniwersytetu w Manchesterze.

Tysiąc ochotników, którzy przyjęli szczepionkę, brak efektów ubocznych i podwójna ochrona przed zakażeniem. To wszystko sprawia, że naukowcy mówią dziennikom "Daily Telegraph" i "The Times": "Jesteśmy na dobrej drodze". Wczesna faza testów na ludziach pokazała, że ochotnicy wykształcili przeciwciała, ale także limfocyty T. Może to stanowić barierę dla koronawirusa. O ile coraz więcej badań sugeruje, że przeciwciała znikają dosyć szybko, to są przesłanki by zakładać, że bariera limfocytów jest solidna.

Eksperci ostrzegają, że jest za wcześnie, by przesądzać o wartości szczepionki. Potrzebne są kolejne badania. I choć tempo postępów nie ma precedensu, to ostateczny wynik wciąż jest niepewny. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock deklaruje w telewizji ITV, że "w najlepszym wypadku" szczepionka mogłaby być gotowa jeszcze w tym roku, ale od razu dodaje, że przyszły rok jest bardziej prawdopodobny. To drugie oznaczałoby, że kraj musi się przygotować na wzrost zakazeń jesienią i zimę. Wielu ekspertów ostrzega przed drugą falą epidemii, która zbiegłaby się z sezonem grypowym.

Pełne wyniki badań poznamy w poniedziałek. Opublikuje je magazyn "Lancet". Na całym świecie testy kliniczne przeprowadzane są na dwudziestu trzech szczepionkach. Dziesięć z nich - ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Niemiec i Zjednoczonego Królestwa - weszło w fazę badań na ludziach.
Relacja Adama Dąbrowskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty