Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Picudio (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Picudio (CC0 domena publiczna)
źródło: https://www.aronflam.com/
źródło: https://www.aronflam.com/
Szwedzki satyryk Aron Flam, autor książki o współpracy władz Szwecji z hitlerowskimi Niemcami podczas II Wojny Światowej, usłyszał prokuratorskie zarzuty.
Artysta, który podejrzany, jest o naruszenie praw autorskich, twierdzi, że władze chcą w ten sposób pozbyć się z rynku niewygodnej dla nich książki.

Prokuratora zarzuca pisarzowi, że na okładce książki "To jest szwedzki tygrys" użył zastrzeżonego prawami autorskimi rysunku. Oryginał był w latach 40. wykorzystany w kampanii propagandowej przeciw niemieckim szpiegom. Obecnie należy do szwedzkiego muzeum Gotowości Kryzysowej.

Prokurator David Ludvigsson w wydanym oświadczeniu prasowym podkreślił, że: "chodzi tu wyłącznie o zasadniczy konflikt między wolnością wypowiedzi a prawami autorskimi".

Flam twierdzi, że na okładce książki znajduje się sparodiowany obraz i że jako satyryk ma do tego pełne prawo. Jego rysunek przedstawia puszczającego oko tygrysa z podniesioną łapą w geście hitlerowskiego pozdrowienia zaopatrzonego w opaskę z nazistowską swastyką.

Artysta prokuratorski zarzut, traktuje jako atak nie tylko na jego osobę i wolność słowa, ale również jako zamach na demokrację w Szwecji.

Pierwsze dwa nakłady książki "To jest szwedzki tygrys" zostały wyprzedane. W czerwcu szwedzka policja skonfiskowała ponad 2000 egzemplarzy dzieła Arona Flama.

Prokuratora domaga się od sądu pozwolenia na ich całkowite zniszczenie.
Relacja Przemysława Gołyńskiego [Radio Szczecin]

Dodaj komentarz 4 komentarze

a u nas to się kończy tylko na straszeniu...
Taki np. Maciarewicz odgrażał się, że pozwie red. Piątka za książki o Maciarewiczu, z których wypływało szereg pytań o powiązaniach z ruskimi służbami i mafiami.
I co? I nic.
Typowo po PiS-owsku: zapowiedzi i obietnice. Potem amba. Cisza.
W 2018 roku w Ministerstwie Obrony Narodowej przygotowano raport, który miał wskazywać na główne manipulacje i nieprawdziwe informacje zawarte w książce Piątka. Opracowanie zostało przekazane prokuraturze, która zajmowała się zawiadomieniem Macierewicza. Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia dochodzenia w tej sprawie.
Zachęcam Pana Jana Nowak do jak najszybszej emigracji do Szwecji z tej PISowskiej Polski. Szwecja to przecież kraj demokratycznych swobód i porządku gdzie imigranci mogą więcej niż rodowici obywatele i panuje taki porządek i swoboda że nawet samochody na parkingach ustawiane są wyłącznie w w jednym kierunku.
Jeżeli Pan poczeka 3 lata to może Pan Rafał Trzaskowski bezpartyjny przecież kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stworzy oddolny ruch obywatelski i uwolni ciemiezony polski naród. Będziemy jedna wielka wspólnota która, jak mawiał guru i nauczyciel kandydata Pan Donald Tusk, zamieszka na zielonej wyspie pełnej dostatku.Niech żyje "wolna PO...lska"

P. S. Zapomniałem dodać, że było tak świetnie że Pan Donald Tusk porzucił kraj i wyemigrował za chlebem i aby skuteczniej działać dla Polski aby ją tak wspaniale reprezentowac na międzynarodowej arenie oddał tę Polskę w ręce niecnego Pana Kaczyńskiego i oprawców wolności Panow Maciarewicza, Ziobry, Morawieckiego, Dudy itd. Cóż za akt poświęcenia i odwagi.
@Paweł - wychodzi na to, że nawet PiSowska prokuratura uznała, że nie da się podważyć ustaleń Piątka. Ciekawe zatem dlaczego nie podjęła wyjaśnienia spraw przez PIątka wskazanych? Może Moskwa nie pozwoliła...?
A swoją drogą, to dlaczego MON, instytucja przecież ponoć państwowa, zajmował się sprawą prywatnego przecież sporu Maciarewicza z Piątkiem???
To kolejny dowód na sprywatyzowanie państwa polskiego przez kacyków partyjnych PiS.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty