Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. twitter.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. twitter.
Negocjacje afgańskiego rządu i talibów to najlepsza szansa na pokój - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
Rozmowy prowadzone są w Katarze pod auspicjami sekretarza stanu USA. Celem jest zakończenie 19-letniej wojny domowej w Afganistanie.

W 2001 roku, po atakach na USA, NATO wysłało wojska do Afganistanu, by walczyły z terrorystami. Wtedy po pierwszy w historii Sojuszu uruchomiony został artykuł 5. dotyczący kolektywnej obrony.

- Rozpoczęte negocjacje pokojowe, to historyczny dzień dający nadzieję na pokój, którego chcą Afgańczycy i społeczność międzynarodowa - mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Szef Sojuszu powiedział też, że w ostatnich dwóch dekadach wiele się zmieniło na lepsze w Afganistanie, gdyż jest jeszcze wiele wyzwań, ale pokój jest w zasięgu ręki.

- Przedstawiciele afgańskiego rządu i talibów udowodnili, że chcą współpracować - mówił sekretarz generalny NATO. Wyraził też nadzieję, że świadczy to o gotowości obu stron do ostatecznego zakończenia konfliktu.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty