Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Komisja Europejska wysłała do Polski list z pytaniem o wypełnienie werdyktu unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie sądownictwa. Chodzi o postanowienia o natychmiastowym zamrożeniu wszelkich działań Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a także o wyrok kwestionujący polski system sądownictwa dyscyplinarnego.
Warszawa ma czas do 16 sierpnia na odpowiedź. W przeciwnym razie Bruksela skieruje wniosek do Trybunału w Luksemburgu o nałożenie kar finansowych.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział Polskiemu Radiu, że należy zwrócić uwagę na orzeczenie Trybunał Konstytucyjnego, który zakwestionował ostatnio konstytucyjność środków tymczasowych dotyczących zawieszenia Izby Dyscyplinarnej. Podkreślił, że kompetencje dotyczące organizacji sądownictwa ma wyłącznie państwo członkowskie. Dodał, że obecne działania Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przekraczają kompetencje Wspólnoty. Z tego powodu - jak zaznaczył - "polski rząd nie ma prawa w ogóle uznawać tego rodzaju rozstrzygnięć.

- Unia Europejska takich kompetencji nie uzyskała, by móc tego rodzaju rozstrzygnięcia tymczasowe wobec Polski wydawać - mówił Sebastian Kaleta.

Wiceminister powiedział też, że to państwa członkowskie przyznają kompetencje Unii Europejskiej i nie może ona wywodzić kompetencji samodzielnie. Przypomniał, że brak kompetencji Wspólnoty w kwestii organizacji działania wymiaru sprawiedliwości potwierdził także niemiecki trybunał w wyrokach z 2009 i 2019 roku.

- Próba egzekwowania jakichkolwiek oczekiwań w postaci szantażu finansowego wobec Polski przez Komisję Europejską na niwie organizacji wymiaru sprawiedliwości jest po prostu działaniem poza kompetencjami organów Unii Europejskiej - powiedział Sebastian Kaleta.

Wiceminister sprawiedliwości przypomniał, że 3 sierpnia Trybunał Konstytucyjny będzie badał kwestię relacji między prawem wspólnotowym a krajowym w zakresie sądownictwa. Polski rząd będzie postępował zgodnie z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczył Sebastian Kaleta.

Po decyzji Komisji Europejskiej rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Warszawa dokona analizy dokumentów wysłanych z Brukseli.

"Polska, podobnie jak inne kraje UE, podkreśla konieczność przestrzegania przepisów unijnych traktatów. Określają one wprost, które kompetencje są przekazane UE, a które pozostają wyłącznymi kompetencjami krajów" - napisał rzecznik rządu.

Jak dodał, obowiązujące w Polsce rozwiązania prawne "są podobne do tych istniejących w innych krajach UE".

14 lipca postanowieniem wiceprezes unijnego Trybunału Sprawiedliwości Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia przepisów krajowych dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tego samego dnia Trybunał Konstytucyjny zakwestionował możliwość wykonywania tego typu środków tymczasowych odnoszących się do organizacji sądownictwa, powołując się na wyłączne kompetencje państw członkowskich w tym zakresie.

15 lipca TSUE wydał orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty