Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Instytut Pamięci Narodowej nie rezygnuje ze ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie sądowe stanu wojennego. W tym roku prokuratorzy IPN skierowali do Sądu Najwyższego 38 wniosków o uchylenie immunitetu 30 osobom, w tym 25 sędziom i pięciu prokuratorom.
Sąd Najwyższy rozpoznał dotąd sześć wniosków, z czego pięć zostało uwzględnionych - cztery dotyczyły sędziów i jeden prokuratora. Wnioski w sprawach o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej dotyczyły 108 bezprawnych czynów popełnionych przez sędziów i prokuratorów w okresie stanu wojennego. Ponadto pion śledczy IPN wydał postanowienia o przedstawieniu zarzutów 55 byłym sędziom i prokuratorom, a więc osobom niekorzystającym z immunitetów. Te postanowienia obejmują łącznie 240 czynów zabronionych.

Prokuratorzy Instytutu skierowali również siedem aktów oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom - sześciu byłym prokuratorom i trzem byłym sędziom. Te sprawy dotyczyły między innymi bezprawnego pozbawienia wolności wobec między innymi licealistów i uczniów technikum, którzy namalowali znak "Polski Walczącej" na kilku obwieszczeniach o wprowadzeniu stanu wojennego, przywódców strajku okupacyjnej w Hucie im. Lenina w Krakowie czy bibliotekarki, która przepisała na maszynie jedną ulotkę. Kobieta usłyszała wyrok 1,5 roku więzienia. W toku działań prokuratorów IPN umorzono również postępowania karne wobec 84 osób z uwagi na śmierć sprawców bezprawia sądowego.

Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, z przyczyn politycznych w okresie stanu wojennego sądy powszechne skazały 1685 osób, w tym 979 na podstawie przepisów o stanie wojennym. W oparciu o ten sam akt prawny sądy wojskowe skazały 5681 osób, natomiast kolegia do spraw wykroczeń ukarały 207 692 osoby, w tym karą aresztu - 6 384 osoby.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty