Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
framex.pl
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Jutro po raz pierwszy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku Z około 16 tysięcy osób zamordowanych w całej okupowanej Polsce we wrześniu, na początku wojny, aż 11 tysięcy było z Pomorza. Do końca 1939 roku liczba ofiar terroru wzrosła do 30 tysięcy.

"Mimo tego, o zbrodni pomorskiej wciąż za mało się mówi" - przypominał w Radiu Gdańsk wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

Głównymi sprawcami ludobójstwa były powołane przez państwo niemieckie grupy operacyjne Policji i Służby Bezpieczeństwa. Niemcy zaplanowali eksterminację ludności Pomorza, zmierzając do wyniszczenia jej i wynarodowienia jako Polaków. W wyniku zacierania śladów zbrodni na Pomorzu Gdańskim okupanci zniszczyli zwłoki wydobyte z około 30 miejsc masowych kaźni. Uniemożliwia to pełne oszacowanie liczby ofiar.

Do największych miejsc kaźni na Pomorzu należały: Piaśnica koło Wejherowa oraz Lasy Szpęgawskie koło Starogardu Gdańskiego, a także Lasy Kaliskie obok Kartuz, Skarszewy i Igielska Dolina Śmierci w Chojnicach.
Relacja Joanny Stankiewicz

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty